Nauka

Chroń nerki, ocal swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Brzmi paradoksalnie, ale to prawda. Badania potwierdzają, że choroby nerek co najmniej trzykrotnie zwiększają ryzyko zgonu z powodu schorzeń układu krążenia.
Audio
  • Choroby nerek mogą wywoływać inne schorzenia (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Chroń nerki, ocal swoje serce
Foto: Glow Images/East News

Nerki to oczyszczalnia organizmu. Usuwają stamtąd wszystkie szkodliwe substancje, które rozpuszczalne w wodzie, np. sole, fosfor czy siarkę. Jeśli nerki źle funkcjonują, to toksyczne substancje odkładają się w naszych ciałach, a każda komórka organizmu jest zatruta. Stąd zdrowie nerek jest sprawą bardzo ważną.

Przeszło 4,5 mln Polaków ma chore nerki, w tym 3,8 mln cierpi na ich niewydolność. - Większość z nas dowiaduje się o tym zbyt późno - twierdzi obecny w studiu prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i koordynator tegorocznych obchodów Światowego Dnia Nerki w Polsce, które organizowane są co roku w marcu.

Choroby nerek można nie zauważyć. - To cichy zabójca. Takich cichych zabójców jest więcej, ale największym są rzeczywiście nerki - mówi Gość Jedynki. - Zwykle nie dają żadnych objawów, objawy dają tylko konsekwencje: nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, obrzęki, zaburzenia łaknienia. Te objawy są jednak bardzo niespecyficzne.

Co powinno nas zaniepokoić? - Objawów jednoznacznych nie ma, ale jeśli pogarsza nam się łaknienia lub przydarza się niewyjaśnione chudnięcie lub wielomocz, to właśnie to są objawy, które mogą sugerować, że mamy niesprawne nerki - dodaje nefrolog. - Co drugi Polak, którego nerki w ogóle przestały funkcjonować i trzeba je wspomóc sztuczną nerką, do ostatniej chwili nic nie wie o swojej chorobie. W Europie jest niewiele lepiej, tam dotyczy to co trzeciego chorego.

Tymczasem, choroby nerek łatwo się diagnozuje. Do stwierdzenia pierwszych zmian w funkcjonowaniu tych narządów służy ogólne badanie moczu, które każdy dorosły powinien wykonywać raz do roku. - Apelujemy, aby je wykonywać raz w roku, bo to niezwykle ważna informacja o tym, co dzieje się nie tylko w nerkach, ale w ogóle w organizmie - mówi Gość Jedynki. - Jest to badanie łatwe dla pacjenta. Ważne jest, aby o nim nie zapominać - przestrzega. Stan nerek można ocenić także na podstawie analizy krwi.

Schorzenia nerek są najczęściej następstwem cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, dlatego eksperci szacują, że właściwe leczenie tych chorób zmniejszyłoby o połowę liczbę pacjentów, w tym i chorych dializowanych.

W audycji z cyklu „Naukowy zawrót głowy” była mowa również o przyczynach schorzeń nerek, o diagnostyce i leczeniu. Program prowadził Artur Wolski.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Autyzm dziecka zaczyna się jeszcze w brzuchu matki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 20:00
Naukowcy twierdzą, że mają dowody. Autyzm zaczyna się na długo przed urodzeniem i atakuje mózg punktowo. To daje szansę na terapię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujesz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 11:00
Cukrzyca to, zdaniem ekspertów, najpoważniejsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Poważniejsza niż nowotwory. Jak jest leczona w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narkotykiem w depresję?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 20:00
Czasem lek, a czasem nielegalny narkotyk - ketamina - może być skutecznym środkiem przeciwdepresyjnym.
rozwiń zwiń