Nauka

W maju na niebie planety oraz Westa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 22:22
Na majowe nocne spacery warto zabierać lornetkę lub teleskop. Na niebie widać Merkurego, Marsa i Saturna oraz Plutona. Planetoida Westa będzie niemal widoczna gołym okiem.
Układ Słoneczny
Układ SłonecznyFoto: (fot. sxc.hu)

Znakomicie widoczny jest obecnie Saturn, który 10 maja znajdzie się w opucyji do Słońca. Planetę widać całą noc w konstelacji Wagi, a jej blask sięga 0,1 magnitudo. - Do obserwacji warto użyć lunety lub teleskopu. Już przy powiększeniu 20-30 razy dojrzymy piękne pierścienie Saturna i jego najjaśniejsze księżyce - zapewnia  dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ok. 21 maja wystąpią dobre warunki do wieczornych obserwacji Merkurego. Na łowy warto wyjść godzinę po zachodzie Słońca i szukać go nad północno-zachodnim horyzontem. Także i ta niewielka planeta, sąsiadka Słońca, będzie jasna. - Jej jasność wyniesie wtedy 0,1 magnitudo - wyjaśnia Olech.

Nadal dobrze widać Marsa, chociaż to już ostatni dzwonek, jeśli chodzi o jego obserwacje. - Planeta wciąż jest jasna, bo jej blask w maju zmniejsza się od -1,2 do -0,5 magnitudo - mówi astronom.

Kończy się natomiast sezon na obserwacje Jowisza. Największą planetę Układu Słonecznego widać już tylko wczesnym wieczorem, nisko nad północno-zachodnim horyzontem.

Wenus jest obecnie widoczna nad ranem. Godzinę przed wschodem Słońca widać ją zaledwie 2-3 stopnie nad wschodnim horyzontem.

W konstelacji Panny czekają nas inne atrakcje. - Planeta karłowata Ceres ma jasność około 7,5 magnitudo i dojrzymy ją bez problemów przez lornetkę - tłumaczy astronom. W tym samym rejonie nieba znajduje się planetoida Westa. Jej blask wynosi 6,5 magnitudo, a więc jest ona na granicy widoczności gołym okiem.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Wielka kolizja kończy misję NASA

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 00:02
Sonda LADEE rozbiła się o powierzchnię Księżyca. Zderzenie miało miejsce 17 kwietnia gdzieś pomiędzy 16.30 i 19.22 czasu UTC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słońce uspokoiło się

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 00:01
Ustały niepokoje na tarczy słonecznej. Aktywność Słońca spadła do poziomu nie obserwowanego od kilku miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saturn jasny na majowym niebie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:00
10 maja znajdzie się w opozycji do Słońca, a to stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji.
rozwiń zwiń