Nauka

Nature: Dwa odkrycia ws. komórek macierzystych nieprawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:13
Czasopismo wycofało dwa artykuły na temat przełomowych badań nt. komórek macierzystych. Zostały opublikowane w styczniu na łamach tego samego pisma. Okazało się, że nie były prawdziwe.
Nature: Dwa odkrycia ws. komórek macierzystych nieprawdziwe
Foto: fot. Wikipedia

Badania głosiły, że naukowcy znaleźli sposób na to, by w łatwy sposób zmieniać zwykłe komórki ciała w komórki macierzyste. Zaraz po publikacji okazało się jednak, że opisanych doświadczeń nie da się powtórzyć, co jest warunkiem tego, aby uznać coś za odkrycie, a część badań to plagiat.

Wszyscy naukowcy zaangażowani w eksperymenty zgodzili się na wycofanie tekstów z obiegu naukowego. Pozostaną one dostępne w internecie, ale edytorzy "Nature" zamieścili na nich znak wodny, który informuje o wycofaniu artykułu.

Pismo przeprosiło czytelników za to, że zawiódł system recenzyjny. Aby znaleźć się na łamach jednego z najbardziej prestiżowych pism naukowych, trzeba przejść przez sito lektury innych specjalistów. Tym razem zawiedli, a powinni byli wykryć słabości metodologiczne.

Pismo opublikowało także osobny artykuł, który punktuje wszystkie słabości metodologiczne wycofanych tekstów.

(ew/Popsci)

Czytaj także

Embrionalne komórki macierzyste bez embrionu. Czy to przełom?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 00:01
Szesnaście lat po sklonowaniu owcy Dolly naukowcy posłużyli się tą samą techniką, aby stworzyć płodowe komórki macierzyste. Czy to technika wolna od kontrowersji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po raz pierwszy w historii badacze sklonowali ludzkie komórki macierzyste

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 10:14
Jak informuje pismo "Cell" po raz pierwszy ze sklonowanych ludzkich zarodków, będzie można pozyskać komórki macierzyste. Stwarza to nowe możliwości hodowli tkanek i narządów, ale budzi też kontrowersje etyczne.
rozwiń zwiń