Nauka

Puszcza Białowieska wciąż za mało chroniona

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 12:00
Puszcza Białowieska jest lepiej chroniona, ale nadal niewystarczająco. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działania Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych w tej sprawie.
Białowieski Park Narodowy. Podmokły las olszowy. Wikimedia Commons cc. Fot.: Lilly M
Białowieski Park Narodowy. Podmokły las olszowy. Wikimedia Commons /cc. Fot.: Lilly M

Badano trzy puszczańskie nadleśnictwa - Browsk, Hajnówka i Białowieża. Jak mówiła dyrektor białostockiej delegatury NIK, Barbara Chilińska, dopuszczono tam do wycinki drzew z nawet ponad stuletnich drzewostanów. Wszystko przez to, że "plany urządzenia lasu są nieprecyzyjne i ogólnikowe".

Zdaniem NIK, nadzór Ministerstwa Środowiska nad gospodarka leśną w Puszczy Białowieskiej jest niewystarczający. Nadal istnieje ryzyko naruszania najcenniejszych drzewostanów - dlatego skierowano do resortu środowiska kilka zaleceń.

Najważniejsze, to apel o większy nadzór nad pracą leśników. Rzecznik białostockiej delegatury NIK, Tomasz Ambrozik mówił, że istotną kwestią jest wypracowanie strategii prowadzenia gospodarki leśnej, uwzględniającej potrzeby ochrony najcenniejszych drzewostanów, w tym rzadkich gatunków flory i fauny, w ramach programu Natura 2000.

Od kilku tygodni cały obszar Puszczy Białowieskiej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tymczasem sporządzone przed laty Plany Urządzenia Lasu przewidują do 2021 roku cięcia gospodarcze w prawie 700 ponad stuletnich drzewostanach. NIK krytycznie oceniło sposób komunikacji między resortem środowiska a mieszkańcami chronionych terenów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia biologia
Czytaj także

Jak chronić zwierzęta dźwiękiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 09:00
To bardzo młoda dziedzina nauki, ale szybko się rozwija, by pomóc w ochronie gatunków. Jest to tak zwana ekologia dźwiękowa - na tyle istotna, że pisze o niej w internetowym wydaniu prestiżowy tygodnik „Science”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekolodzy liczą bociany

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 21:00
Na świecie żyje 260 tysięcy par bocianów. Mniej więcej co piąty z nich sezon letni spędza w Polsce, między innymi na wschodzie Mazowsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpady lepsze niż nawóz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:11
Dodane do gleby odpady powiertnicze z poszukiwań gazu z łupków i węgla sprzyjają wzrostowi roślin.
rozwiń zwiń