Nauka

Wymyśla nazwę dla miejsca lądowania. Kosmiczny konkurs dla Ziemian

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 11:11
Został już niespełna miesiąc, więc trzeba się spieszyć. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła otwarty konkurs na nazwę miejsca lądowania na powierzchni komety 67/P.
Audio
  • Kosmiczny konkurs dla Ziemian - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk.
Philae, lądownik wysłany przez Rosettę, na powierzchni komety (wizja artysty)
Philae, lądownik wysłany przez Rosettę, na powierzchni komety (wizja artysty)Foto: ESA.

Po dziesięciu latach od startu z Ziemi sonda Rosetta dotarła już w pobliże komety 67/P. Za niecałe cztery tygodnie wypuści lądownik Philae i to on usiądzie na powierzchni jądra komety.

Będzie to niesłychanie trudna, pierwsza w historii taka operacja. Akcja rozegra się 440 milionów kilometrów od Ziemi. Kto chce wymyślić nazwę miejsca lądowania powinien zaproponować coś atrakcyjnego i napisać uzasadnienie - maksymalnie dwieście słów.

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosi nazwisko zwycięzcy 3. listopada. Lądowanie ma nastąpić dziewięć dni później. Lądownik jest wyposażony w polski instrument MUPUS do pomiarów własności fizycznych jądra komety; MUPUS zbudowali eksperci Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji jest zbadanie zachowania się i składu jądra komety.

Operacja ma zakończyć się grudniu.

(IAR)

Czytaj także

ESA wybrała miejsce lądowania na Marsie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 00:30
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyselekcjonowała cztery potencjalne miejsca do lądowania dla swojego przyszłego łazika marsjańskiego. Misja ExoMars 2018 zostanie przeprowadzona przy współudziale Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lądownik przyjrzał się komecie. Zobacz zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 23:00
Fotka, która dotarła na Ziemię, jest podobna do tej, którą Rosetta zrobiła w połowie września. Kometa jest teraz dużo bliżej - zaledwie 16 km od sondy i lądownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta fotografuje skały na powierzchni komety

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 23:00
Sonda sfotografowała grupę skał na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Największy z „głazów” otrzymał nazwę „Cheops” - czyli taką jak piramida
rozwiń zwiń