Nauka

Start satelity DISCOVR do badań Słońca przełożony

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 00:20
Nowy amerykański satelita będzie precyzyjnie ostrzegał przed potencjalnie groźnymi burzami słonecznymi. Urządzenie o nazwie DISCOVR ma być wystrzelone za kilkanaście godzin.
Falcon 9 z satelitą DISCOVR czeka na start
Falcon 9 z satelitą DISCOVR czeka na startFoto: NOAA/NASA TV.

Pesymiści od dawna powtarzają, że burze słoneczne, czyli gwałtownie wyrzucane w przestrzeń naładowane cząstki, mogą spowodować na Ziemi katastrofy: zerwanie łączności, kłopoty z nawigacją GPS, a nawet potężne awarie dużych sieci elektrycznych. W rzeczywistości takie poważne problemy są bardzo rzadkie. Naukowcy wolą jednak wiedzieć o takich burzach słonecznych jak najwięcej. Właśnie w tym ma pomóc satelita DISCOVR, który zostanie umieszczony w kosmosie, ponad półtora miliona kilometrów od Ziemi.

- To jakby boja pogodowa na morzu daleko od brzegu, mówiąca o tym, który huragan uderzy w twój rejon, a który cię ominie. DISCOVR właśnie w ten sposób będzie analizował burze słoneczne - tłumaczył w BBC dr Kathryn Sullivan z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery USA.

Start z Florydy był zaplanowany na dziesięć minut po północy naszego czasu w nocy z niedzieli na poniedziałek. W ostatniej chwili został odwołany. W trakcie odliczania końcowego pojawił się problem techniczny związany z telemetrią. Były także kłopoty z łącznością z systemem śledzenia postępu lotu Eastern Range.

Rakietę ma wynieść na orbitę prywatna rakieta firmy SpaceX, Falcon 9. Kolejny start może mieć miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.

(ew/IAR/NASA/Kosmonauta.net)

Czytaj także

Zaobserwowano rekordowo duże czarne dziury

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 14:56
Brytyjscy i amerykańscy astronomowie zaobserwowali dzięki teleskopowi Hubble’a dwie czarne dziury, które są kilka miliardów razy masywniejsze od Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widowiskowy wybuch plazmy na Słońcu [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 22:08
Wybuch zarejestrowały teleskopy satelitarnego obserwatorium NASA Solar Dynamics.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń