Pesymiści od dawna powtarzają, że burze słoneczne, czyli gwałtownie wyrzucane w przestrzeń naładowane cząstki, mogą spowodować na Ziemi katastrofy: zerwanie łączności, kłopoty z nawigacją GPS, a nawet potężne awarie dużych sieci elektrycznych. W rzeczywistości takie poważne problemy są bardzo rzadkie. Naukowcy wolą jednak wiedzieć o takich burzach słonecznych jak najwięcej. Właśnie w tym ma pomóc satelita DISCOVR, który zostanie umieszczony w kosmosie, ponad półtora miliona kilometrów od Ziemi.
- To jakby boja pogodowa na morzu daleko od brzegu, mówiąca o tym, który huragan uderzy w twój rejon, a który cię ominie. DISCOVR właśnie w ten sposób będzie analizował burze słoneczne - tłumaczył w BBC dr Kathryn Sullivan z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery USA.
Start z Florydy był zaplanowany na dziesięć minut po północy naszego czasu w nocy z niedzieli na poniedziałek. W ostatniej chwili został odwołany. W trakcie odliczania końcowego pojawił się problem techniczny związany z telemetrią. Były także kłopoty z łącznością z systemem śledzenia postępu lotu Eastern Range.
Rakietę ma wynieść na orbitę prywatna rakieta firmy SpaceX, Falcon 9. Kolejny start może mieć miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.
(ew/IAR/NASA/Kosmonauta.net)