Nauka

Nie tylko Kraków ma problem ze smogiem. Także Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:00
Generał Charles de Gaulle na warszawskim pomniku z symboliczną maseczką na ustach, chroniącą przed pyłem. Działacze Greenpeace’u chcieli zwrócić uwagę na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy.
Audio
  • Warszawa dusi się od smogu - IAR/Dorota Piotrowska
Panorama centrum Warszawy z mostu Siekierkowskiego
Panorama centrum Warszawy z mostu SiekierkowskiegoFoto: Filip Bramorski, lic. CC, wikipedia

Zorganizowali też konferencję z udziałem naukowców i ekspertów.

Ekolodzy i naukowcy podkreślają, że luty pod kątem zanieczyszczenia powietrza był najgorszym miesiącem dla warszawiaków. Jedynie przez 6 dni tego miesiąca w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z danych przedstawionych przez organizację wynika, że norma stężenia pyłu bywała przekraczana prawie trzykrotnie.

Eksperci przestrzegają, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do licznych chorób układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Organizacja Health and Environment Alliance szacuje, że w Polsce z tego powodu umiera w ciągu roku aż 45 tysiące osób. Zostało dowiedzione, ze zanieczyszczenie powietrza nawet przy niskich stężeniach zwiększa ryzyko nowotworowe, zaostrza przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju w systemach grzewczych, transport, przemysł oraz elektrownie i elektrociepłownie węglowe. Specjaliści wskazują, że należy zaprzestać palenia węglem w przydomowych kotłowinach i przejść na ogrzewanie gazem. Trzeba też ograniczyć wjazdy samochodów do centrum i skupić się na rozwoju komunikacji publicznej.

Aktywiści Greenpeace'u domagają się od władz czytelnych i łatwo dostępnych informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Organizacja wprowadziła na twitterze specjalny hashtag UwagaSmog, pod którym można znaleźć takie dane, dotyczące Warszawy.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia Warszawa
Czytaj także

Warszawa: zamień choinkę na zielona energię

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 13:30
Do końca stycznia mieszkańcy Warszawy mogą zostawić choinki w specjalnych mobilnych punkach. W ramach akcji "ciepło z natury" świąteczne drzewka będą później wykorzystane do produkcji energii eklektycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan Bajkału alarmująco niski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 22:22
Nadal spada poziom wody w jeziorze Bajkał. W ciągu ostatniego roku obniżył się o 40 centymetrów i w połowie stycznia naukowcy alarmowali, że może być jeszcze gorzej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie coraz więcej powodzian

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 00:01
Liczba ofiar powodzi będzie gwałtownie rosła - wskazuje raport ekspertów ze Światowego Instytutu Zasobów z siedzibą w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń