Nauka

El Niño przyniesie susze i powodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 12:00
Globalne zjawisko pogodowe może niedługo zamieszać w naszej pogodzie. Takiego zdania są australijscy eksperci, którzy mówią, że skutki rodzącego się właśnie El Niño mogą być poważne.
Audio
  • El Nino grozi ekstremalną pogodą - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk
Trwająca od czterech lat susza w Kalifornii spowodował, iż w wielu miejscach wprowadzono racjonowanie wody.
Trwająca od czterech lat susza w Kalifornii spowodował, iż w wielu miejscach wprowadzono racjonowanie wody.Foto: Pixabay/tanertosun/domena publiczna

Jest to zjawisko złożone, powstaje na Pacyfiku w wyniku znacznych różnic temperatur wody. Ostatnio pojawiło się pięć lat temu; to ono prawdopodobnie przyniosło silne monsuny w Azji, susze w Australii, śnieżyce w USA, upały w Brazylii i powodzie w Meksyku. Teraz zaobserwowano oznaki kolejnego El Niño.

- Typowe takie zjawisko zaczyna się późną jesienią, osiąga szczyt w listopadzie lub grudniu i znika po kilku miesiącach. Jeśli teraz będziemy mieli do czynienia z klasycznym cyklem, może ono potrwać do jesieni 2016 roku - tłumaczy w radiu ABC doktor Andrew Watkins z australijskiego Instytutu Meteorologicznego.

Skutki El Niño w Europie są słabsze niż w innych rejonach świata.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA pogoda
Czytaj także

Pioruny i ulewy nie są im straszne. Polscy Łowcy Burz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:15
- W sprzyjających warunkach w Polsce mogą nawet pojawić się trąby powietrzne. Zdarza się to tylko kilka razy do roku, a w tym pojawiła się jedynie jedna, więc jest to wyjątkowo spokojny sezon - mówi w Jedynce polski łowca burz, Artur Surowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2014 był najgorętszym rokiem w historii badań klimatu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 19:50
Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych w piątek odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń