Nauka

Międzynarodowe Obrączkowanie Bocianów na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 19:00
Trzysta młodych bocianów zaobrączkowano w trakcie pierwszego tygodnia międzynarodowej akcji w powiecie siedleckim. Największe tego typu przedsięwzięcie w kraju jest na półmetku.
Audio
  • Międzynarodowe Obrączkowanie Bocianów na półmetku - IAR/Tomasz Marciniuk (2)
  • Międzynarodowe Obrączkowanie Bocianów na półmetku - IAR/Tomasz Marciniuk (1)
Różne są ptasie mieszkania
Różne są ptasie mieszkaniaFoto: pixabay

Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że sama akcja przebiega pomyślnie, ale w tym roku młodych bocianów jest znacznie mniej niż zwykle. Ekolog wyjaśnił, że choć większość gniazd jest zajętych, w wielu nie ma piskląt. W innych najczęściej jest po jednym młodym ptaku. Ireneusz Kaługa dodał, że rok jest pod tym względem bardzo nieudany i raczej nie uda się zaobrączkować tysiąca bocianów.

Każdy młody bocian jest zdejmowany, podczas obrączkowania starannie opisywany, po czym z powrotem trafia do gniazda.

"Zapisujemy numer obrączki, długość dzioba oraz wagę, a także koordynaty, czyli dane pomagające nam później namierzyć konkretne gniazdo" - wyjaśniła uczestnicząca w akcji Ewelina Deniszewska.

W siedleckim obrączkowaniu bocianów obok miłośników tych ptaków z Polski uczestniczą również goście z Białorusi, Hiszpanii, a nawet Libanu. Akcja potrwa jeszcze tydzień.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Mniej bocianów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 17:00
Według spisu sprzed 10 lat w Polsce mieliśmy ponad 50 tysięcy bocianów. Obecnie czekamy na wyniki ostatniego spisu. Najprawdopodobniej populacja tych ptaków mogła się zmniejszyć nawet o 20 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrońmy pszczoły!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 16:00
Pszczoły mogą uratować ludzi przed wstrząsami ekologicznymi, dlatego trzeba je pieczołowicie chronić. Tak uważają brytyjscy naukowcy, którzy publikują swą analizę na portalu tygodnika "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kangury są mańkutami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 16:00
Kangury są w większości leworęczne. Tasmańscy i rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że podczas jedzenia i wykonywania "czynności higienicznych" zwierzęta te posługują się przeważnie lewą łapą.
rozwiń zwiń