Nauka

Słonie poważnie zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 22:30
Słonie są wybijane w zastraszająco szybkim tempie i są obawy, że zwierzęta te mogą całkowicie wyginąć w ciągu jednego pokolenia.
Audio
  • Słonie poważnie zagrożone - IAR / Rafał Motriuk
Słonie poważnie zagrożone
Foto: Glow Images/East News

Tak alarmistyczną analizę zamieszcza dziś brytyjski dziennik "The Independent".

Winni są afrykańscy kłusownicy, którzy działają głównie w dwóch rejonach. Pierwszy to zachód Afryki, teren na granicy Kamerunu, Gabonu i Konga. Drugi, to pogranicze Tanzanii i Mozambiku na wschodzie kontynentu - pisze dziennik powołując się na dane naukowego tygodnika "Science".

Co roku ginie około 50 tysięcy słoni, których kły służą do wyrobu ozdób, pamiątek czy dla potrzeb ludowej medycyny. Nielegalny handel kością słoniową kwitnie nadal, choć rok temu 46 państw podpisało w Londynie konwencję mającą ograniczyć afrykańskie kłusownictwo - konkluduje "The Independent".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Powstał katalog najmniejszych organizmów oceanicznych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 00:01
Ukryte życie w ziemskich oceanach - częściowo rozszyfrowane. Międzynarodowi naukowcy opublikowali w prestiżowym tygodniku „Science” bogaty katalog najmniejszych morskich organizmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmniejszy delfin zagrożony wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 22:22
Najmniejszy i najrzadziej spotykany gatunek delfina może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 15 lat - alarmują ekolodzy. O krytycznej sytuacji tak zwanych delfinów Maui mówią niemieccy eksperci z organizacji Nabu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kangury są mańkutami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 16:00
Kangury są w większości leworęczne. Tasmańscy i rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że podczas jedzenia i wykonywania "czynności higienicznych" zwierzęta te posługują się przeważnie lewą łapą.
rozwiń zwiń