Nauka

Jest globalne porozumienie w sprawie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 00:20
Globalna, skoordynowana walka ze zmianami klimatu staje się rzeczywistością. W Paryżu delegacje ze 195 krajów zaakceptowały umowę dotyczącą ograniczenia wzrostu temperatur do dwóch stopni.
Audio
  • Echa porozumienia w sprawie klimatu - Rafał Motriuk, IAR
  • Jest porozumienie w sprawie klimatu - Rafał Motriuk, IAR
Jest globalne porozumienie w sprawie klimatu

Ugodę przyjęto po czterech latach rozmów i dwóch tygodniach gorących negocjacji na onezetowskim szczycie COP21.

To pierwsze takie porozumienie dla całego świata. Niektóre zapisy w ugodzie są wiążące - na przykład regularne sprawdzanie postępów w walce z globalnym ociepleniem. Limity emisji dwutlenku węgla będą jednak dla poszczególnych państw dobrowolne. Bogate kraje zobowiązały się też przekazywać państwom biedniejszym, narażonym na skutki zmian klimatu sto miliardów dolarów rocznie do roku 2020. Wyraźnie uśmiechnięty sekretarz generalny ONZ przypomniał uczestnikom szczytu, że przyjęcie porozumienia to nie koniec pracy. - To jest dobra ugoda, ale musimy być zjednoczeni, bo czeka nas kluczowy test wprowadzania tej ugody w życie. Praca zaczyna się jutro - mówił Ban Ki Moon.

Wyrazy uznania przekazali już prezydent Barack Obama, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, czy szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia
Czytaj także

Rok 2015 rekordowo gorący

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 18:00
Ten rok może się okazać najgorętszym w historii. Tak twierdzą eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt klimatyczny w Paryżu. "Bez walki o klimat nie ma walki z głodem"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 20:00
Chiny chcą ograniczać emisje zanieczyszczeń w przemyśle, ONZ chce ratować głodujących. W ramach trwającego w Paryżu szczytu klimatycznego pojawiły się kolejne deklaracje i analizy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy szczyt klimatyczny w Paryżu zakończy się sukcesem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 13:35
Adam Szejnfeld (PO) jest optymistą, uważa, że na szczycie może dojść do przełomu. Mirosław Piotrowski (PiS) przekonuje, że sukcesem byłoby tylko zatwierdzenie porozumienia przez wszystkie uczestniczące w obradach kraje.
rozwiń zwiń