Nauka

Zika atakuje także mózgi dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 20:00
Wirus Zika może w rzadkich przypadkach atakować mózg ludzi dorosłych, sugerują badacze z Brazylii. Pierwsze zachorowania zaobserwowano w szpitalu w mieście Recife.
Audio
  • Wirus zika atakuje także mózgi dorosłych - IAR, Rafał Motriuk
Aedes aegypti - gatunek komara przenoszący wirus Zika
Aedes aegypti - gatunek komara przenoszący wirus ZikaFoto: PAP/EPA/Oscar Rivera

Kilkoro pacjentów miało ataki podobne do tych, jakie pojawiają się w stwardnieniu rozsianym. Były to problemy z poruszaniem się i ze wzrokiem; ponadto wystąpiły bóle mięśni czy stawów. U dwóch osób zaobserwowano zapalenie mózgu i rdzenia. Lekarze podkreślają, że takie objawy wystąpiły tylko u kilkorga ludzi. U niewielkiej grupy zaobserwowano także - już wcześniej - zespół Guillaina Barrego, czyli tymczasowy paraliż.

W większości przypadków roznoszony przez tropikalne komary wirus Zika jest niegroźny dla dorosłych, atakuje układ nerwowy nienarodzonych dzieci. Ale zdaniem brazylijskich naukowców trzeba dokładnie sprawdzać, jakie rzeczywiste zagrożenie stanowią te wirusy.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna wirus zika
Czytaj także

Naukowcy: Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 22:22
Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu potwierdzili po raz pierwszy możliwy związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym zwanym zespołem Guillaine'a-Barrego. Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiadomo już, jak wirus zika może wywoływać małogłowie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 08:29
Naukowcy w USA twierdzą, że znaleźli potencjalny związek między wirusem zika a małogłowiem u rodzących się dzieci. Wirusy prawdopodobnie niszczą komórki, z których u płodów powstaje mózg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszy zwalczą zika?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 22:22
Myszy mogą pomóc w walce z wirusem Zika. Takiego zdania są naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, którzy na gryzoniach chcą testować eksperymentalne szczepionki.
rozwiń zwiń