Letnie noce są co prawda krótkie i nie tak ciemne jak zimą, ale za to zwykle ciepłe, co sprzyja podziwianiu zjawisk astronomicznych.
W wakacje na niebie będzie królować tzw. Trójkąt Letni, którego wierzchołki wyznaczane są przez trzy bardzo jasne gwiazdy. Są to: Wega z gwiazdozbioru Lutni, Deneb z konstelacji Łabędzia i Altair z gwiazdozbioru Orła.
Trójkąt Letni jest o tej porze roku widoczny przez całą noc.
Rój spadających gwiazd
Od 17 lipca do 24 sierpnia można będzie podziwiać rój spadających gwiazd o nazwie Perseidy. Jest to jeden z najaktywniejszych rojów. Swoje maksimum ma 12 sierpnia. Wtedy liczba obserwowanych zjawisk może osiągnąć nawet 150 meteorów na godzinę.
Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tutle. Są to szybkie, białe meteory ze śladami. Potrafią pojawiać się grupami po kilka/kilkanaście w ciągu 2-3 minut.
x-news.pl, TVN
Planety widoczne gołym okiem
Na letnim niebie podziwiać można będzie też planety. Gołym okiem widoczne będą Jowisz, Mars i Saturn, a w drugiej części nocy można spróbować przy pomocy lornetki dojrzeć Urana i Neptuna.
Astronomowie zapowiadają ciekawe zjawisko 26 czerwca. Wtedy to Księżyc zakryje Neptuna. Aby móc zaobserwować tę planetę, potrzebny jest jednak teleskop albo lornetka. Zakrycie będzie trwało od godz. 1.12 do 1.49.
29 czerwca dojdzie do koniunkcji Księżyca i Urana. Również w tym przypadku do obserwacji potrzebna będzie przynajmniej lornetka.
Koniunkcje Księżyca z Neptunem i Uranem powtórzą się 23 i 26 lipca, z kolei zakrycie Neptuna będzie można ponownie obejrzeć 15 września.
18 sierpnia dojdzie do częściowego półcieniowego zaćmienia Księżyca, ale niewidocznego w Polsce. Kolejne częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca nastąpi 16 września i w naszym kraju będzie widoczne przy wschodzie Księżyca.
Natomiast 1 września dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca, ale nie będzie ono widoczne z terenów Polski.
PAP, kk