Nauka

Centrum Medycyny Eksperymentalnej w Olsztynie. Minister zdrowia: to ważny krok

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 15:22
Placówka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będzie prowadzić badania m.in. z zakresu neurologii i neurochirurgii. Nosi imię Emila Behringa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Centrum Medycyny Eksperymentalnej to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce
Centrum Medycyny Eksperymentalnej to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w PolsceFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Centrum Medycyny Eksperymentalnej współfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia znajduje się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

"To zapewni dobrą przyszłość"

Uczestniczący w otwarciu placówki minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że "uruchomienie centrum medycyny eksperymentalnej to ważny krok na drodze osadzania medycyny w Olsztynie".

- Z wielką atencją obserwuję rozwój Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. To jest osobisty sukces prof. Wojciecha Maksymowicza, ale jest to także sukces i rezultat współpracy pomiędzy władzami uniwersytetu, władzami wydziału nauk medycznych i władzami samorządowymi. Ta współpraca doprowadziła do czegoś, co jest unikatem - ocenił szef Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że "studia lekarskie [uruchomione dziewięć lat temu] były postrzegane przez wielu jako eksperyment z małą szansą na powodzenie". Jak zaznaczył, stało się zupełnie inaczej.

- Lekarze absolwenci studiów medycznych i inni specjaliści medyczni [kończący wydział nauk medycznych] to profesjonaliści najwyższej próby, są na to dowody wymierne w postaci rankingów studentów wydziałów medycznych w Polsce, w których olsztyńscy studenci zajmują czołowe lokaty - wskazał.

Jak stwierdził Radziwiłł, otwarte centrum medycyny eksperymentalnej to "działanie w kierunku ulokowania Olsztyna i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w dobrym miejscu na świecie".

- To będzie ośrodek, który z całą pewnością zapewni medycynie olsztyńskiej dobrą przyszłość. Medycyna na Uniwersytecie to nie tylko diagnozowanie i leczenie pacjentów, to nie tylko dydaktyka, ale i nauka, która może nie prowadzi wprost do zastosowań, choć są one ostatecznym celem - oznajmił minister.

Szef resortu zdrowia wytłumaczył, że centrum będzie służyło uczonym, studentom i chorym, którzy dziś nie mogą liczyć na odpowiednią diagnostykę i leczenie, bo medycyna jeszcze w tym momencie nie może im zaoferować skutecznej terapii.

"Chcemy walczyć z nieszczęściem"

Prorektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że w Centrum Medycyny Eksperymentalnej wkrótce zostanie uruchomiony projekt naukowy skierowany do pacjentów po urazach rdzenia kręgowego.

Jak dodał, co roku w Polsce 700 pacjentów doznaje urazów rdzenia kręgowego, których skutkiem jest paraliż kończyn.

Program roboczo nazywa się antyplegia.

- Chcemy walczyć z nieszczęściem, jakie dotyka człowiek po urazie kręgosłupa, którego skutkiem jest porażenie kończyn dolnych, a do tej pory medycyna wobec takiej diagnozy jest bezsilna - wyjaśnił Maksymowicz.

Projekt naukowy ma dotyczyć oddziaływania komórek macierzystych i węchowych na poprawę czynności rdzenia kręgowego u tych chorych oraz wpływu nadtwardówkowej stymulacji rdzenia kręgowego.

Zaprezentowano prototyp urządzenia - aplikatora do podawania komórek macierzystych w rdzeń kręgowy.

Urządzenie, które opracowali pracownicy wydziału nauk technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Technicznych PAN w Warszawie będzie doskonalone tak, by mogło być użyte w czasie badań nad zwierzętami, a w przyszłości u ludzi.

***

Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce.

Umożliwia kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikroprzepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii.

W budynku zlokalizowane są Katedra Farmakologii i Toksykologii oraz Katedra Patofizjologii.

W Centrum Medycyny Eksperymentalnej siedzibę ma również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego, należący do Katedry Neurologii i Neurochirurgii.

Dodatkowo Centrum jest połączone konstrukcyjnie i funkcjonalnie z istniejącym już Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi wchodzącym w strukturę Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii.

PAP, kk

Czytaj także

Precyzyjny system dostarczania leków do komórek nowotworowych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 09:30
Jednym z największych problemów współczesnej onkologii jest niewydajne dostarczanie leków do guza.
rozwiń zwiń