Grupa z Uniwersytetu w Cambridge przeskanowała cały kod genetyczny około 4 tysięcy brytyjskich pacjentek, których krewne chorowały wcześniej na raka piersi. Dodatkowo sprawdzono DNA około 24 tysięcy innych kobiet, chorych na ten nowotwór i zdrowych. Badacze znaleźli pięć miejsc na ludzkim genomie, których zmiany wiążą się z rodzinną historią nowotworu.
Wcześniej naukowcy poznali już 13 tego rodzaju zmian w genach. Wiadomo także, że szczególnie dużym ryzykiem zachorowania obarczone są nosicielki mutacji genów BRCA1 i BRCA2.
Dr Douglas Easton z zespołu z Cambridge zapewnia, że nowe ustalenia są pewne, ale jest to dopiero przyczynek do poznania pełnego profilu genetycznego tej choroby. Testy genetyczne mogłyby pomóc identyfikować osoby, które mogą zachorować na nowotwór.
Choroba wielku kobiet
Przyczyny powstania tego nowotworu nadal nie są znane. Ocenia się jednak, że co najmniej jedno na 20 zachorowań na raka piersi wiąże się z uszkodzeniami materiału genetycznego. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak tryb życia, alkohol, zanieczyszczenie środowiska.
Najważniejsze dla wyników leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju, temu służą badania mammograficzne.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Liczba zachorowań wzrasta w ostatnich latach. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat.
ag, BBC News