Liczba potencjalnych dawców na całym świecie szybko rośnie. W 2015 r. było 26 milionów osób, które zostały przebadane i zadeklarowały gotowość oddania swoich komórek chorym mającym podobną zgodność tkankową.
Jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku 2017 r., liczba potencjalnych dawców przekroczy 30 milionów - prognozuje organizacja World Marrow Donor Association (WMDA). Organizacja informuje również o tym, że do 704 tysięcy zwiększyła się liczba zgromadzonych na świecie jednostek krwi pępowinowej, w której znajdują się komórki krwiotwórcze i można je wykorzystać do przeszczepów.
Coraz więcej dawców szpiku także w Polsce
Według Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (działającego w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji Poltransplant w Warszawie), w kwietniu 2016 r. liczba zgłoszonych w nim osób gotowych oddać szpik przekroczyła 1 milion. Pod względem dawców szpiku zajmujemy trzecie miejsce w Europie i szóste na świecie. Co 27. potencjalny dawca szpiku jest Polakiem.
- Coraz więcej jest zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych – podkreśla dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigen, jednego z ośrodków dawców szpiku.
Specjalista wyjaśnia, że przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko białaczkach.
Według WMDA dotąd przeprowadzono na świecie ponad 1,2 mln przeszczepów szpiku kostnego, głównie u chorych cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak białaczki i szpiczaki.
TVN24/x-news
Trzy rodzaje przeszczepów
Przeszczepy mogą być allogeniczne - od obcego dawcy - oraz autologiczne, czyli z komórek chorego pobranych z jego krwi obwodowej.Trzecia metoda to przeszczepienie komórek macierzystych izolowanych z krwi pępowinowej.
W bankach szpiku poszukiwani są dawcy niespokrewnieni, którzy mają podobną zgodność tkankową co chorzy, dla których jedyną szansą przeżycia jest przeszczep komórek krwiotwórczych, a nie mogą znaleźć nikogo właściwego wśród najbliższych krewnych.
Według danych Poltransplant od 2006 do końca 2015 r. ponad 4 tysiące pacjentów w całej Polsce otrzymało allogeniczny przeszczep komórek krwiotwórczych czyli od obcego dawcy.
PAP/ksem/