Nauka

Wiemy, co zobaczył Tycho

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 12:44
Biały karzeł, który stworzył współczesną astronomię.

NASA zaprezentowało zdjęcie w promieniach Roentgena, które przedstawia pozostałości supernowej, zaobserwowanej w 1572 roku przez Tychona de Brahe. 

Ponad 400 lat po tym, jak Tycho de Brahe podważył tradycyjny obraz świata dzięki odkryciu dziwnych świateł, które pojawiły się na niebie, naukowcy odkryli w końcu, co duński astronom zaobserwował. W gruncie rzeczy nie jest to dla nas żadna niespodzianka: od dawna było wiadomo, że chodziło o supernową, tylko nie byliśmy pewni, o jakiego typu.

Najnowsze badania potwierdzają, że była to typowa supernowa, która łączy w sobie eksplozje termonuklearną białego karła i eksplozję towarzyszącej mu w układzie drugiej gwiazdy. Astronomowie przeanalizowali „echo świetlne” wydarzenia sprzed kliku wieków i dowiedzieli się więcej o tej kosmicznej katastrofie. Wyniki analiz niemiecko-japońsko-holenderska ekipa zaprezentowała w ostatnim numerze „Nature”.

Ziemska historia “supernowej Tychona”, jak się ją obecnie nazywa, rozpoczęła się 11 listopada 1572 roku. Wówczas to duński astronom z zaskoczeniem zaobserwował coś, co, jak sądził, było nową gwiazdą w konstelacji Kasjopei. Wkrótce obiekt był tak jasny jak Wenus, a po 16 miesiącach… zupełnie zniknął. Brahe od razu domyślił się, że nowy obiekt to nie planeta, ponieważ jego położenie nie zmieniało się na tle gwiazd. A jeżeli nie było planetą, leżało w tzw. sferze nadksiężycowej, która uważana była za niezmienną i doskonałą. No ale skoro te sfera była niezmienna, to nie mogło się w niej coś pojawiać i znikać… I z tego rozumowania narodził się nowy system, który Tycho de Brahe przeciwstawił ptolemeuszowemu i który bardzo długo lepiej radził sobie z danymi obserwacyjnymi niż zaakceptowany potem system kopernikański. Z zadziwienia Tychowa zrodziła się także współczesna astronomia, ponieważ to Duńczyk po raz pierwszy prowadził obserwacje astronomiczne z prawdziwego zdarzenia. – To właśnie jego obserwacje pomogły w kładzeniu fundamentów pod współczesną astronomię – mówi prof. Michael Shrank z Uniwersytetu Wisconsin.

Dawny błysk supernowej już dawno minął obszary naszej Ziemi, ale wciąż możemy obserwować jego „echo świetlne”. To na jego podstawie dowiadujemy się w końcu, jakiego typu supernowej zawdzięczamy początki nowoczesnego spojrzenia na niebo.

(ew)

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń