Nauka

Doktor Google. Sondaż: informacji o chorobach, lekarzach i lekach szukamy w internecie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 19:32
Co drugi internauta odwiedza strony internetowe dotyczące zdrowia, problemów z nim związanych i leczenia - wynika z badania CBOS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Większość użytkowników internetu (79 proc.) korzysta z informacji lub opinii o lekarzach i lekach w Sieci. Ponad połowa (59 proc.) korzystających z internetu uzupełniała lub weryfikowała online informacje uzyskane od lekarza.

17 proc. internautów po "konsultacji" z internetem postąpiło inaczej, niż zalecił lekarz, lub w ogóle zaprzestało leczenia. 

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Większości osób korzystających z internetu (69 proc.) zdarza się przy złym samopoczuciu szukać w sieci informacji na temat konkretnych dolegliwości i sposobu zaradzenia im.

Ponad jednej czwartej (28 proc.) zdarza się w takim przypadku konsultować z innymi użytkownikami, a jednej siódmej (14 proc.) - ustalać na podstawie informacji znalezionych w sieci własny sposób leczenia, bez konsultacji z lekarzem.

Jak podkreśla CBOS, w zakresie medycznego wykorzystania internetu bardziej aktywne, zwłaszcza w poszukiwaniu informacji i kontaktowaniu się z placówkami medycznymi są internautki (91 proc.) niż internauci (71 proc.). Ponadto wyróżniają się badani mający wyższe wykształcenie (91 proc.) i mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza największych aglomeracji (92 proc.).

Z deklaracji badanych wynika, że przede wszystkim szukają informacji ogólnych - o lekarzach i usługach medycznych (70 proc.), nieco rzadziej o lekach i ich działaniu (61 proc.), a ponadto do sprawdzania opinii na temat lekarzy (55 proc.).


Na wizyty lekarskie umawia się za pośrednictwem internetu 17 proc. użytkowników, tyle samo odbiera online wyniki badań. Nielicznym zdarza się korzystać z konsultacji z lekarzem przez internet, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, czata lub rozmowy wideo (5 proc.), jak również zamawiać tą drogą recepty na leki (3 proc.).

Stosunkowo niewielu dokonuje w internecie zakupu leków i asortymentu medycznego. Leki dostępne bez recepty kupuje w sieci co dziesiąty badany (11 proc.), suplementy diety - 10 proc. i tyle samo - akcesoria medyczne i sprzęt rehabilitacyjny (10 proc.). Nielicznym internautom (2 proc.) zdarza się kupować w ten sposób leki dostępne na receptę.

Co dwudziesty internauta (5 proc.) odwiedza strony aptek i sklepów z artkułami medycznymi, a także witryny zwierające informacje i opinie o lekach. Zbliżona liczebnie grupa (4 proc.) przegląda strony poświęcone konkretnym chorobom i problemom ze zdrowiem.

Około jednej ósmej użytkowników internetu (13 proc.) uczestniczy w forach i grupach związanych ze zdrowiem i medycyną, przy czym nieliczni, poza czytaniem wpisów innych, sami się tam wypowiadają (2 proc).

***

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 8-15 września tego roku na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie
Czytaj także

Emocje wokół szczepień dzieci. Argumenty naukowców i doświadczenia rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:25
Lekarze podkreślają, że szczepienia to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne. Osoby przeciwne szczepieniom wskazują, że mogą one wywołać u dziecka poważne powikłania.
rozwiń zwiń