Nauka

Zalety siesty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 12:22
Popołudniowa drzemka chroni przed zawałem.

Przeprowadzone na szeroką skalę badania trybu życia dorosłych Greków pokazują, że regularna siesta, połączona z krótką drzemką w środku dnia, znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca.

Do trwających przez sześć lat badań przystąpiły 23 681 zdrowe osoby w wieku od 20 do 86 lat, bez jakiejkolwiek historii chorób sercowych. W momencie przystąpienia do badań wszyscy uczestnicy wypełnili drobiazgową ankietę, dotyczącą trybu życia, aktywności ruchowej, diety. Dodatkowe pytanie dotyczyło siesty. Przez okres trwania badań spośród uczestników zmarły 732 osoby - naukowcy szczegółowo przeanalizowali przyczyny ich zgonu.

Skąd pomysł, by uwzględnić to pytanie w ankiecie? Otóż wcześniejsze badania pokazywały, że w krajach, w których panuje obyczaj siesty, zdecydowane rzadsze są przypadki śmierci z powodu ataku serca. Badania te nie uwzględniały jednak ważnych czynników, wpływających na ryzyko zawału – takich jak dieta, wiek i aktywność fizyczna. Takie kompleksowe badania postanowił wykonać zespół doktor Androniki Naska z Akademi Medycznej w Atenach.

Ich wyniki potwierdzają wcześniejsze obserwacje – po uwzględnieniu pozostałych czynników ryzyka okazało się, że osoby nawet bardzo nieregularnie odpoczywające w czasie siesty o 34% rzadziej umierają na zawał, u tych zaś, którzy regularnie ucinają sobie półgodzinną drzemkę przynajmniej trzy razy w tygodniu, ryzyko to jest niższe aż o 37%. Wśród mężczyzn aktywnych zawodowo ryzyko śmierci z powodu choroby serca jest aż o 64 % niższe. “Siesta znakomicie wpływa na rozładowanie stresu, a to znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca” – tłumaczą wyniki badacze.

Jakub Urbański

Na podstawie: Archives of Internal Medicine i Science Direct.

Zobacz więcej na temat: Ateny diety zawał serca
Czytaj także

Bezdech senny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2007 13:15
Jeżeli spałeś 8 godzin i nadal czujesz się niewyspany, prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia oddechu podczas snu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy biorą lek, który grozi zawałem lub udarem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 20:24
Europa zastanawia się nad wycofaniem popularnego leku na odchudzanie, w Polsce nadal tysiące osób z nadwagą łyka specyfiki, które mogą powodować groźne skutki uboczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liczba zawałów spada dzięki zakazowi palenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 06:48
Zakaz palenia w miejscach pracy znacznie poprawia stan zdrowia ludzi, przede wszystkim osób starszych. W Nowej Zelandii padła m.in. liczba zawałów serca.
rozwiń zwiń