Nauka

Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce przetestować system teleopieki nad seniorami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 09:13
Zdaniem specjalistów takie rozwiązanie może pomóc w utrzymaniu seniorów jak najdłużej w domu, z dala od szpitala czy domu opieki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Łódzki Uniwersytet Medyczny rozpoczął współpracę badawczo-rozwojową nad systemem teleopieki z norweską firmą Dignio As oraz polskim spin-out'em Dignio Pl, powstałym w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości UM. Uczelnia chce przeprowadzić pilotażowe badania dotyczące skuteczności i kosztów takiego systemu.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Do badań włączonych ma być w sumie 600 przewlekle chorych seniorów, którzy mają zostać wyposażeni w tablety i odpowiednie urządzenia do pomiarów medycznych - ciśnienia krwi, temperatury, poziomu glukozy czy spirometrii. Sprzęt ma być dobierany indywidualnie w zależności od jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent. Powstanie także Centrum Monitorujące, w którym specjaliści będą kontrolować stan zdrowia pacjentów.

- To rozwiązanie telemedyczne pozwala pacjentowi zarządzać własnym zdrowiem. Pacjent używając technologii informatyczno-komunikacyjnych jest w stanie kontrolować niektóre swoje parametry życiowe, ale również lekarz poprzez Centrum Monitorujące jest w stanie monitorować tego pacjenta - powiedział Ireneusz Staroń, szef Sekcji ds. Badań Klinicznych Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi.

Prezes Dignio As Lars Christian Dahle podkreślił, że bardzo istotnym elementem systemu teleopieki - obok pomiarów parametrów - są odpowiedzi na pytania, których udzielają pacjenci. - Pytania są zazwyczaj związane z jednostką chorobową i stanem pacjenta w celu wczesnego wykrywania wszelkich negatywnych objawów - zaznaczył Dahle.

Sprzęt dla seniorów jest bardzo prosty w obsłudze; urządzenia wyposażone są w technologię "bluetooth low energy" oraz posiadają małą liczbę przycisków. W ramach systemu lekarz nie musi być cały czas dostępny, bowiem emitowane są tzw. alerty w momencie kiedy przekroczone zostaną określone wartości badanych parametrów.

Uczelnia stara się o unijne środki w ramach programu badawczego Horyzont 2020 na przeprowadzenie badań pilotażowych. Projekt ma trwać dwa lata. Nadzór merytoryczny nad nim będzie sprawował prof. Tomasz Kostka, prorektor ds. kształcenia oraz szef Kliniki Geriatrii UM w Łodzi.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna
Czytaj także

Ekspert: jedynie 15 proc. chorych z alzheimerem ma rozpoznaną chorobę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 13:44
- Na chorobę Alzheimera prawdopodobnie cierpi w naszym kraju 310 tys. osób, ale jedynie 15 proc. z nich ma rozpoznaną chorobę – powiedziała neurolog prof. Maria Barcikowska.
rozwiń zwiń