Nauka

Prawdziwy gladiator

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2007 11:23
Dzięki włoskim archeologom, Russell Crowe, filmowy "Gladiator", może zobaczyć, jak jego pierwowzór wyglądał naprawdę.

 


Dużo mówi się ostatnio o odkryciach archeologicznych związanych z rzymskimi gladiatorami. W Efezie w Turcji znaleziono niedawno cmentarzysko, na którym chowano tych herosów areny. Tymczasem włoscy archeolodzy dokonali kolejnego wspaniałego odkrycia: w Villa dei Quintili, należącej niegdyś do imperatora Kommodusa, znaleźli mozaikę, przedstawiającą ulubionego gladiatora cesarza, Montanusa. Widzowie filmu „Gladiator” z Russellem Crowe w roli głównej z pewnością będą zatem zaciekawieni: możemy zobaczyć, jak jego pierwowzór sprzed prawie 2000 lat wyglądał naprawdę.

Kommodus słynął ze swojego zamiłowania do wszelkich zmagań sportowych, ale jego największą pasją były właśnie walki gladiatorów. Żeby oglądać je częściej, imperator miał nawet w Villa dei Quintili prywatny amfiteatr, gdzie walczący niewolnicy występowali specjalnie dla niego. I to właśnie niedaleko tego teatru znaleziono mozaikę, przedstawiającą gladiatora Montanusa z trójzębem i siecią. Obok niewolnika stoi sędzia, który ogłasza go zwycięzcą walki. Napis, który umieszczono obok arbitra, „summa rudis”, informuje nas, że mamy do czynienia z sędzią najwyższej rangi, bo tylko im przysługiwało takie określenie.

 „To bardzo ekscytujące historyczne odkrycie, przede wszystkim z powodu miejsca odnalezienia, czyli willi Kommodusa” - powiedział brytyjskiej gazecie „Telegraph” Riccardo Frontoni, którzy dowodzi wykopaliskami. - „Mozaika znajduje się blisko amfiteatru, a zamiłowanie cesarza do krwawych widowisk jest dobrze znane. Bardzo możliwe, że Montanus był ulubionym gladiatorem Kommodusa i mozaika została wykonana specjalnie na jego cześć”.

Kommodus rządził Imperium Rzymskim od 180 do 192 roku n.e., kiedy został zabity podczas kąpieli przez Narcyza, zapaśnika. Był to szczególnie trudny okres dla Rzymu – za panowania Kommodusa zakończyły się na przykład wojny markomańskie (rozpoczęte przez Marka Aurelego, poprzednika Kommodusa) – niezwykle krwawe zmagania z germańskimi barbarzyńcami, żyjącymi na terenach dzisiejszych Czech. Cesarz, jak informują nas historyczne źródła, często sam przebierał się za Gladiatora i walczył na arenie, co gorszyło ówczesną opinie publiczną jako zajęcie niegodne imperatora. Kommodus słynął też z tego, że cieszył się zabijaniem swoich przeciwników.

Ogłoszenie odkrycia na łamach „Sunday Telegraph” spowodowało natychmiastową próbę kradzieży nowoodkrytej mozaiki. „Bardzo nam przykro, że ktoś chciał ją ukraść. Całe szczęście szkody są niewielkie, więc będziemy w stanie je naprawić” – powiedział Frontoni. Dzięki ocalałej mozaice, zwiedzających Villa dei Quintili czekają zatem nowe, estetyczne  atrakcje.

Eugeniusz Wiśniewski


Na podstawie: Telegraph




Zobacz więcej na temat: Czechy Rzym Turcja
Czytaj także

Powrót gladiatorów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2009 11:05
W 2009 roku będziemy mogli zobaczyć w Koloseum walczących gladiatorów.
rozwiń zwiń