Pierwsza cyfra - wskazuje sposób chowu. Poza tym zaznaczany jest kod państwa i weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta.
Jaja pochodzące z chowu klatkowego oznakowane są cyfrą 3. Jaja z numerem 2 - z chowu ściółkowego pochodzą od kur trzymanych wprawdzie w zamknięciu, ale na ściółce, na której mają znaczną swobodę ruchów. Jajka oznaczone numerem 1 - od kur żyjących na wybiegu i 0 - z hodowli ekologicznych karmionych jedynie naturalnymi produktami, gdzie kury chodza po podwórku.
Konsumenci wybierając jajka najczęściej kierują się ich wielkością i ceną.
Ponad 60 procent jaj w sklepach pochodzi z chowu klatkowego. Jak podkreśla Jacek Bożek ze Stowarzyszenia Klub Gaja - kury, które je znoszą, są trzymane w strasznych warunkach.
Całe życie spędzają w klatkach wielkości kartki papieru A4, bez możliwości ruchu - mówi Jacek Bożek ze Stowarzyszenia Klub Gaja:
Doktor Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że od nas zależy, jaką żywność kupujemy. Jajka z produkcji ekologicznych są droższe, ale i smaczniejsze. Jednak z punktu widzenia wartości odżywczych różnica nie jest duża:
W Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Austrii w sklepach spożywczych nie ma już wcale jajek z chowu klatkowego. W Polsce trudno kupić jaja ekologiczne. Zgodnie z prawem unijnym od 2012 roku zabroniony będzie chów kur niosek w małych klatkach.
Jajka mają termin ważności 28 dni od daty zniesienia, ale mogą być pakowane do 10 dni od daty zniesienia.
mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR ), Joanna Stankiewicz