Wystartują w kategoriach: zarządzanie, innowacyjny produkt i innowacyjny proces. Ewa Szkurłat rozmawiała z przedstawicielami Fundacji "Partnerstwo dla środowiska", która zajmuje się polską częścią konkursu:
Joanna Węgrzycka – kierownik programu „Czysty biznes” w Fundacji: - Nagrody „Biznes dla Środowiska” są organizowane przez Komisję Europejską już od 1987 roku, realizowane we wszystkich krajach europejskich. Zgodnie z naszym krajowym regulaminem w tym konkursie mogą startować tylko i wyłącznie laureaci dwóch krajowych konkursów: konkursu Ministra Środowiska „Lider polskiej ekologii” oraz „Czysty biznes”, który jest prowadzony przez Fundację "Partnerstwo dla Środowiska". Wśród nagrodzonych są: twórcy napełniacza do worków przeciwpowodziowych, producent ekologicznych lamp ulicznych.
Rafał Serafin z Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska": - Taka firma z Wrocławia wyprodukowała na bazie technologii diodowej oświetlenie. Innowacyjność polega na tym, że oni wypracowali taki sterownik komputerowy, który to światło reguluje, czyli te uliczne lampy są bardziej efektywne z punktu widzenia ekologicznego, bo nie ma tego zaśmiecania światłem, które jest. Oszczędności są spore, zużywają 50% tego co dzisiejsze konwencjonalne lampy uliczne. Drugi przykład – jest taka firma, która wyprodukowała myjkę tunelową, czyli urządzenie, w którym się myje części ciągów technologicznych. To jest polska innowacja, która zmniejsza użytkowanie energetyczne, korzystanie z różnych detergentów. Funkcjonowanie takiej jednej myjki w skali roku zaoszczędzi ekwiwalent ogrzewania 13 domów przez cały rok.
Joanna Węgrzycka: - Wśród nagrodzonych są również spółki komunalne z Tarnowa i Bielska Białej. Zwrócono uwagę na trzy zalety, czyli obniżenie ładunku zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska, niskie koszty inwestycyjne, minimalne koszty eksploatacji. Głównie chodziło o redukcję azotu i fosforu w oczyszczalniach ścieków i ta technologia może być stosowana w mechaniczno-biologicznych oczyszczalniach ścieków, które są nowo budowane, jak również w modernizowanych.
Małgorzata Bartkiewicz: - Wiemy, że przy wielu projektach, które wykazują się innowacyjnością, ta innowacyjność musi być poparta jakimś dowodem naukowym, czyli musi być stwierdzone, że np. ta technologia faktycznie jest innowacyjna. Promujemy te ich rozwiązania, a oni będą mogli się tym pochwalić.
W konkursie "Biznes dla Środowiska" zgłoszono 142 wnioski z całej Unii Europejskiej. Jeszcze żadnej polskiej firmie nie udało się zdobyć tej nagrody. Jury ogłosi nominacje w marcu, a wyniki konkursu będą znane w czerwcu.