Nauka

Różowy słonik

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 09:50
W Botswanie zaobserwowano różowego słonia.

Pamiętacie bajkę o różowych słoniach z kokardkami na ogonach? Okazuje się, że różowe słonie występują w naturze – no, może bez kokardek…

Różowe słoniątko pojawiło się na bagiennych obszarach Okawango w Botswanie w Afryce Południowej. Udało się zadokumentować je fotograficznie. Zdjęcia te można obejrzeć na stronie BBC.

Naukowcy twierdzą, że nietypowy kolor słoniątka wynika stąd, iż najprawdopodobniej jest ono albinosem. Albinizm występuje dość często u słoni azjatyckich, ale u ich afrykańskich kuzynów jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Szanse przeżycia słonika-albinosa, który ma zaledwie dwa lub trzy miesiące, nie są zbyt duże. Groźne jest dla niego zwłaszcza palące afrykańskie słońce, które może spowodować u niego poważne problemy skórne i ślepotę. Według operatora BBC Mike'a Holdinga, który dostrzegł i sfotografował słoniątko, zwierzę starało się chronić przed słońcem w cieniu matki. Okawango stwarza jednak szanse dla małego słonia – znajdują się tam wielkie drzewa, dające bezcenny dla różowego słonia cień, a także zasobniki naturalnego kremu przeciwsłonecznego – błota, które może stworzyć warstwę chroniącą je przed słońcem.

(ew)

Czytaj także

Słonie wiedzą swoje

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 16:43
Słoń jest w stanie stwierdzić, czy dany człowiek jest do niego nastawiony przyjaźnie czy wrogo na podstawie jego zapachu i koloru ubrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebezpieczne słonie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2007 14:30
W indyjskim stanie Orisa zginął człowiek zraniony przez słonia, a kilkanaście osób zostało ciężko poturbowanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, jak słonie, karłowacieją

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2008 09:36
Odkrycie hobbitów z indonezyjskiej wyspy Flores zelektryzowało środowisko antropologów, a tymczasem nie byli oni aż tak wyjątkowi, jak się nam zdawało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonie biegną przednimi nogami, a idą tylnymi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2010 09:18
Naukowcy badający kwestię, czy słonie poruszające się z dużą szybkością biegną, czy idą, ustalili, że wykonują obie czynności jednocześnie - biegną przednimi nogami, a idą tylnymi.
rozwiń zwiń