Nauka

Błyskawiczne skanowanie książek

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2008 12:24
Już nie trzeba ręcznie przewracać stron.

Już nie trzeba ręcznie przewracać stron. Inżynierowie z wiedeńskiej firmy Treventus Mechatronics opracowali ScanRobota do automatycznej digitalizacji książek.

 

Automatyczny skaner książek ma niezłą wydajność, do 25 stron na minutę. Jest w tej pracy ok. 3 razy szybszy niż człowiek. Wystarczy go załączyć i zamocować książkę, a ScanRobot sam zajmie sie wszystkim, co konieczne do jej skopiowania. Poradzi sobie nawet z delikatnym przewracaniem kolejnych stron. Ponadto opatentowana technologia pozwala na uzyskanie cyfrowych wersji stron bez jakichkolwiek zniekształceń tekstu.

ScanRobotowi towarzyszy specjalne oprogramowanie komputerowe ScanGate, kóre kontroluje jego pracę, zapewnia podgląd rezultatów skanowania w czasie rzeczywistym, umożliwia usuwanie czarnych marginesów oraz dodawanie opisów i kodów paskowych do cyfrowych wersji utrwalanych materiałów.

Maszyny do automatycznego, taniego i wygodnego skanowania powstały głównie z myślą o bibliotekach i archiwach, które digitalizują ogromne ilości starych zbiorów.

Pierwsze ScanRoboty rozpoczęły pracę w października 2007 roku w Monachijskim Centrum Digitalizacji (Munich Digitisation Centre) w Die Bayerische Staatsbibliothek. Wykorzystuje się je tam aktualnie do digitalizacji książek z XVI w. Pracują ze średnią prędkością 1250 stron na godzinę. Efekty pracy ScanRobotów z Monacijskiego Centrum Digitalizacji można obejrzeć na stronie: http://www.digital-collections.de/index.html?c=nd&l=en .

 

Die Bayerische Staatsbibliothek jest biblioteką partnerską projektu "Google Book Search" i zamierza zeskanować przy pomocy ScanRobotów ponad milion książek w ciągu najbliższych kilku lat.

Własne ScanRoboty zakupiły też niedawno inne duże centra digitalizacji, m.in. Digitalisierungszentrum w niemieckim Göttingen oraz austriackie biblioteki uniwersyteckie (Universitätsbibliothek) w Insbruku i Grazu. Służą tam do tworzenia cyfrowych kopii książek i broszur, pochodzących z okresu od XVIII do XXI w.

Pracownicy Wiedeńskiej Politechniki (Technische Universität Wien), zakładając w 2006 r. firmę Treventus Mechatronics, postawili przed sobą ambitne zadanie. Treventus miał zostać liderem rynku urządzeń do masowej digitalizacji książek w Europie. POwinno sie udać. ScanRoboty zrobiły furorę na prestiżowych targach CeBIT 2008 w Hanowerze oraz na XXI Międzynarodowej Konferencji Bibliotek "Text, Speech and Dialogue" (TSD 2008) w czeskim Brnie.

Agnieszka Labisko

Zobacz film:
ScanRobot automatycznie skanuje książkę:

Zobacz więcej na temat: Europa firma google
Czytaj także

Jakie słuchawki wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 15:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabryka Innowacji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 10:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń