Nauka

ŚRODOWISKO: Złe czasy dla białych niedźwiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 10:35
Ze zmianami klimatu najgorzej radzą sobie najmłodsze i najstarsze misie

 

Od ponad 20 lat naukowcy z USA i Kanady prowadzą wspólnie regularne badania nad populacją niedźwiedzi polarnych zamieszkujących Zatokę Hudsona. Co roku znakują kilka procent tych zwierząt, by łatwiej je rozpoznawać i śledzić trasy ich wędrówek. Wnioski, jakie ostatnio opublikowano, są pesymistyczne. O tym, że na skutek topnienia pokrywy lodowej wokół bieguna misiom jest coraz trudniej polować na foki już wiedziano, ale teraz zbiorcze dane pokazały jak bardzo. Nieźle jeszcze radzą sobie niedźwiedzie dość młode i sprawne, rzec by można - w sile wieku, czyli mające 5-19 lat, natomiast maluchy i zwierzęta najstarsze giną albo z głodu, albo toną z wyczerpania, gdy pływając w oceanie bezskutecznie poszukują kry, na którą mogłyby się wdrapać. Kra ma coraz mniejszy zasięg i zalega o 3 tygodnie krócej niż jeszcze 30 lat temu, a to przekłada się na konkretne liczby: każdy taki tydzień powoduje śmierć 2-5% białych niedźwiedzi w krytycznych przedziałach wiekowych.

 

 


 

 

Źródło: Nature 


 

Czytaj także

"Zielony" lot Boeinga z Paryża do Miami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:41
Linie lotnicze Air France dokonały pierwszego "ekologicznego" przelotu nad Atlantykiem, na trasie Paryż-Miami. Podczas lotu wybrano m.in. optymalną wysokość i prędkość w celu zmniejszenia zużycia paliwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cały świat pogrąży się na godzinę w ciemnościach

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:33
W ponad czterech tysiącach miast w 125 krajach na godzinę zgaśnie światło. 27 marca to bowiem dzień, w którym tradycyjnie organizowana jest Godzina dla Ziemi - globalna akcja na rzecz oszczędzania energii i ratowania klimatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna bomba zbliża się do USA. Chcą ją wypalić

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 06:21
Do wybrzeży USA zbliża się wielka plama ropy powstała po zatonięciu platformy wiertniczej na wodach Zatoki Meksykańskiej. Amerykanie rozważają wywołanie wielkiego pożaru i wypalenie szkodliwej substancji.
rozwiń zwiń