Nauka

Eksperymentalny reaktor

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 11:26
Ma rozwiązać problemy energetyczne świata.

W Stanach Zjednoczonych zakończyła się budowa eksperymentalnego reaktora, który mógłby rozwiązać problemy energetyczne świata. Według naukowców, urządzenie może dawać duże ilości taniej, czystej i bezpiecznej energii.

Zbudowany w Kaliforni reaktor NIF - National Ignitron Facility - ma produkować elektryczność dzięki reakcjom termojądrowym - takim, jakie zachodzą na słońcu i innych gwiazdach. Proces ten wymaga łączenia się atomów wodoru w wysokich temperaturach. Będzie to można osiągnąć dzięki prawie dwustu najpotężniejszym na świecie laserom. Szef projektu Ed Moses jest pełen optymizmu: "Uważamy, że po raz pierwszy uda się przeprowadzić taką reakcję na Ziemi w warunkach kontrolowanych" - twierdzi.

Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, naukowcy będą mogli produkować niemal nieograniczone ilości energii z morskiej wody, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. Cały proces będzie także bezpieczny, nie istnieje bowiem groźba skażenia radioaktywnego. Pierwsze próby mają rozpocząć się w czerwcu.

R.Motriuk

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownie atomowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 06:23
Będzie całkowicie bezpieczna, nie grozi nam powtórka z Czarnobyla - zapewniają eksperci. W 2020 roku w Polsce ma powstać pierwsza elektrownia atomowa. Jednak, aby w tym terminie uruchomić siłownię, trzeba się pospieszyć z wyborem lokalizacji i typu reaktora, ogłoszeniem i rozstrzygnięciem przetargu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energetyka jądrowa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 16:53
Rząd w przyszłym roku zacznie kampanię, która ma przekonać Polaków do energetyki jądrowej...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poprawa efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 17:40
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną w budynkach - na tle krajów unijnych jesteśmy w ścisłej końcówce...
rozwiń zwiń