Nauka

ARCHEOLOGIA: Najstarszy pochówek na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2008 13:35
Zwyczaj chowania zmarłych w domu należy do jednej z najstarszych neolitycznych tradycji.

W okolicach dawnej stolicy Bułgarii, Weliko Tyrnowo, na północy kraju archeolodzy odkryli najstarszy grób na Bałkanach – poinformowała PAP za prywatną agencją BGNES.

Jeszcze w 2001 roku ekipa badawcza pod kierownictwem archeologa z lokalnego uniwersytetu, Nedko Elenskiego, natrafiła na pozostałości wczesnoneolitycznej wioski (zamieszkałej w latach ok. 6300-5700 p.n.e.), leżącej niedaleko od dzisiejszej wsi Dżuliunica. Właśnie odkryto tam pochówek ok. 13-letniej osoby, której płci nie udało się jeszcze ustalić. Pierwsze datowania wskazują, że grób pochodzi z lat 6300-6200 p.n.e., a zatem jest najstarszy na Bałkanach.


Grób znaleziono w odległości 70 cm od ogniska, pod podłogą prehistorycznego domu, na pół wkopanego w ziemię. Warto dodać, że zwyczaj chowania zmarłych w domach był szerzej rozpowszechniony w neolicie – „domowe” groby znamy np. z Çatal Höyük w Turcji, jednego z najsłynnieszych na świecie neolitycznych stanowisk. Ekspertyza radiologiczna, wykonana przez ekipę naukowców z Kolonii, potwierdziła wnioski bułgarskich archeologów.

 

 

Czytaj także

Mróz i śnieg paraliżują Bałkany

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 20:07
W Turcji szczególnie daje się we znaki silny wiatr. Wicher osiągający prędkość 85 kilometrów na godzinę przewraca drzewa i słupy elektryczne.
rozwiń zwiń