Nauka

Naprawdę czarny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2008 12:12
Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać najciemniejszy materiał na Ziemi.

Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać najciemniejszy materiał na Ziemi. Jest tak czarny, że pochłania aż 99,9 proc. światła i jest o 30 proc. ciemniejszy od opracowanego wcześniej przez amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii jako wzorzec czerni.

Materiał został stworzony z węglowych nanorurek – płatków węglowych grubości jednego atomu, zwiniętych w cylinderki. – To materiał znajdujący się najbliżej idealnej czerni, jaki kiedykolwiek stworzono, chwalą się naukowcy.

Idealna czerń pochłania 100 proc. padającego na nią światła, nie odbijając żadnego z kolorów - amerykańskim naukowcom zostało zatem do ideału naprawdę niewiele. Jednak, jak się okazuje, niełatwo jest skonstruować materiał, który w ogóle nie będzie odbijał promieni świetlnych.

Badacze z Rensselaer Polytechnic Institute (USA) postanowili zmienić węgiel w rurki, ponieważ, zgodnie z teorią, właśnie węglowe „cylinderki” mogłyby utworzyć super-czarny obiekt. Zespół dra Pulickela Ajayana, obecnie związanego z Rice University w Houston, stworzyła cały zestaw takich węglowych rurek i zbadał ich optyczne właściwości. Nierówność powierzchni tego „węglowego lasu” powiększała pochłanianie przez niego promieni. – Praktycznie całe światło, jakie pada na jego powierzchnię jest pochłaniane – chwali swój wynalazek dr Ajayan. – Takie nanostruktury są idealnym kandydatem na budulec superciemnego materiału.

- Zespół dra Ajayana stworzył najciemniejszy materiał znany nauce – komentuje profesor sir John Pendry z Imperial College w Londynie. Odkrycie będzie miało zastosowanie w technologiach związanych z pozyskiwaniem energii słonecznej, badaniami kosmicznymi i urządzeniami pracującymi w podczerwieni.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: BBC

Zobacz więcej na temat: BBC kandydaci Londyn USA
Czytaj także

W poszukiwaniu nanokondensatora

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2008 10:51
Jak najmniejszy, jak najlżejszy i jak najbardziej wydajny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia odnawialna? Czas na chomiki!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 12:31
Zaskakujący pomysł inżynierów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastik jak metal

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 13:26
Naukowcy z MIT stworzyli tworzywo sztuczne, które przewodzi ciepło nie topiąc się.
rozwiń zwiń