Dwa tygodnie zimy pokazały, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od energii. Wystarczy, że wiatr i śnieg pozrywają linie energetyczne, a na skutek mrozu popękają rurociągi. Pociągi stają, mamy przerwy w dostawach prądu, a niektórzy marzną w nieogrzewanych mieszkaniach. Jak więc rozsądnie gospodarować energią, żeby jej zasoby wystarczyły jak najdłużej, a jednocześnie rachunki nie opróżniły naszych kieszeni? A może alkohol zamiast pić, wykorzystać do produkcji ciepła i prądu?
Steven Chu- fizyk, laureat Nagrody Nobla z 1997 roku, obecnie szef Departamentu Energii w rządzie Baraka Obamy twierdzi, że światu, szczególnie w dobie doświadczeń kryzysu ekonomicznego, potrzebna jest rewolucja i wielki przełom energetyczny, a realizacja tego założenia będzie możliwa dzięki nauce.
W największych laboratoriach chemicznych trwa udoskonalanie procesów przemiany węgla w ropę, roślin w biomasę, a śmieci, które produkujemy w prąd. Chcemy wykorzystać też moc wiatru, słońca i wody. Trzeba również zmienić naszą mentalność i ukierunkować ją na oszczędzanie energii.
Od 11 stycznia w Muzeum Techniki w Warszawie można oglądać wystawę "Energia Odnawialna dostępna od wieków - szansa na jutro". W audycji zaproszeni do studia eksperci, wspólnie z udziałem słuchaczy Jedynki opowiadają o najnowszych osiągnięciach naukowych w energetyce, zainteresowaniu przemysłu tymi badaniami oraz kierunkami rozwoju tej dziedziny wiedzy. Czy rewolucja energetyczna, o której mówi się od lat, stanie się faktem. Czy sami oszczędzamy energię i jak to robimy na co dzień? Udział biorą: prof. Jan Kiciński i prof. Jarosław Mikielewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych w Gdańsku, prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej i prof. Władysław Włosiński z PAN oraz dr hab. Ludwik Pieńkowski - fizyk jądrowy z Uniwersytetu Warszawskiego.