Nauka

Największe szczęki świata

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 14:48
Skamieniała czaszka największego morskiego gada, kiedykolwiek zamieszkującego Ziemię odkryto w Wielkiej Brytanii.

Znaleziona czaszka należała niegdyś do Pliozaura, gada, który pływał w oceanach około 155 milionów lat temu. W tamtych czasach dzisiejszy Brytyjski Dorset pokrywały jurajskie morza, w których baraszkowały mierzące nawet 12 metrów pliozaury. Ich szczęki były tak silne, że z łatwością mogły przegryźć niewielki samochód.

Znalezione na plażach Weymouth Bay szczęki mają ponad 2 metry długości i eksperci uważają, że są to na pewno największe szczęki w Wielkiej Brytanii, a zapewne także i na świecie.

Poprzedni szkielet tego morskiego stworzenia znaleziono w Norwegii w 2006, ale nie było przy nim głowy. Wstępne analizy Brytyjskiego pliozaura wskazują, że jest to największy ze znanych nam okazów. Ponadto znaleziono części kości, których wcześniej nigdzie nie odkryto. Poza wielkością znalezisko ma także wielką wartość naukową.

Odkrycia szkieletu pliozaura dokonał miejscowy poszukiwacz skamieniałości Kevan Sheehan. Odkopywanie kości trwało wiele lat, jednak odkrywca jest dumny i może o osobie powiedzieć, że znalazł największą szczękę świata. Naukowcy, którzy badali skamieniałość są wdzięczni Sheehanowi, gdyż jego wysiłek pozwolił uratować szczątki zwierzęcia. Gdyby nie on – mówią – okaz pewnie zabrałoby morze.

Szukanie skamieniałości wzdłuż wybrzeża w Devonie i Dorset jest bardzo popularne, i co jakiś czas miłośnicy archeologii odkrywają kolejne okazy.

Ten jednak jest rekordowy.

Andrzej Szozda
Źr physorg.com

Czytaj także

Dlaczego wyginęły dinozaury?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2009 14:02
Audycja Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tetrapody z Dewonu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 16:43
Polscy naukowcy wywrócili do góry nogami ewolucję. Publikacja na okładce w Nature, tłumy dziennikarzy na konferencji prasowej i odkrycie, które zmienia naszą wiedzę o przebiegu ewolucji - tak można w skróce podsumować badania grupy młodych polskich naukowców Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotra Szreka z Państwowego Insytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń