Nauka

Pluton świeci na czerwono

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 10:25
Karłowata planeta zmienia swoje oblicze. Jest o 20 procent bardziej czerwony.

Pluton coraz intensywniej świeci na czerwono. Widać to na zdjęciach, które nadesłał z orbity teleskop Hubble'a. Niektórzy astronomowie uznają to zjawisko za normalne, inni są zaskoczeni.

Analiza zdjęć wykazała, że Pluton jest obecnie o 20 procent bardziej czerwony niż kiedyś. Zdaniem ekspertów, przyczyną są zmiany na powierzchni planety. Są one związane z wejściem Plutona w nowy rejon orbity okołosłonecznej. Według NASA, na coraz lepiej oświetlanym przez słońce biegunie północnym topnieje zamarznięty azot, a na przeciwległym biegunie gaz ten zamarza. To doprowadziło nie tylko do zmian w barwie odbijanego światła, ale jednocześnie do podwojenia się objętości atmosfery Plutona. Dla części astronomów jest to spore zaskoczenie, przede wszystkim dlatego, że zmiany na tak dużą skalę zaszły bardzo szybko. Temperatura Plutona pozostaje jednak tak niska jak zawsze - przy powierzchni jest około - 233 stopni Celsjusza.

W 2006 roku Pluton przestał być uznawany za planetę i uzyskał status planety karłowatej - razem z kilkoma innymi podobnymi obiektami w Układzie Słonecznym. Dokładniejszych informacji na temat Plutona ma dostarczyć sonda New Horizons, która przeleci w jego pobliżu w roku 2015.

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaskakujące przeobrażenie Plutona: czerwienieje

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 07:45
Powierzchnia Plutona zmienia kolor a znajdujące się na powierzchni pola azotowego lodu zmieniają kształt - wykrył teleskop Hubble'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń