Nauka

Tajemnica Phobosa

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 10:29
Europejska sona kosmiczna Mars Express próbuje rozwiazać zagadkę bulwiastego księżyca Marsa.

Europejska sonda Mars Express rozpoczęła kolejną serię przelotów obok marsjańskiego księżyca - Phobosa, podała Europejska Agencja Kosmiczna.

W ciągu najbliższych tygodni specjalny radar ma zbadać wewnętrzną strukturę i wyjaśnić pochodzenie tego tajemniczego obiektu.

Sonda Mars Express

Sonda Mars Express źr. wikipedia

Phobos wyglądem przypomina ziemniaczaną bulwę, ma 27 kilometrów długości i 22 kilometry szerokości oraz liczne wgłębienia na powierzchni. Naukowcy nie są pewni skąd wziął się ten satetlia. Być może jest on asteroidą, która przelatując obok Marsa wpadła w jego pole grawitacyjne i zaczęła okrążać planetę, niewykluczone też powstała w tym samym czasie i z tego samego materiału co Mars.

Zamontowany na sondzie Mars Express czuły radar o nazwie MARSIS ma pomóc w wyjaśnieniu tej zagadki, dostarczy bowiem informacji o składzie chemicznym wnętrza księżyca. Jednocześnie tzw. Kamera Stereo Wysokiej Rozdzielczości sfotografuje miejsca, w których za kilka lat mogłaby wylądować rosyjska sonda Grunt.

Najważniejsze dane napłyną 3 marca, gdy Mars Express zbliży się do powierzchni Phobosa na rekordowo małą odległość 50 kilometrów.

Zobacz więcej na temat: grunty kosmos księżyc
Czytaj także

Po co symulować „lot na Marsa”?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 12:33
New Scientist szuka odpowiedzi na pytanie, po co ESA organizuje „udawany” 500-dniowy lot na Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyraźny Fobos

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:03
Nowe zdjęcia księżyca Marsa Fobosa ukazują powierznię ciała niebieskiego z niezwykłą dokładnością.
rozwiń zwiń