Nauka

Elektryczne kurtki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 10:13
Dzięki nanotechnologii ubrania, tapety a także papier może stać się źródłem elektryczności.

Ubrania czy tapety na ścianach mogą niedługo stać się codziennym źródłem elektryczności. Wszystko dzięki nowoczesnym materiałom, które znany amerykański inżynier zaprezentował podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki w San Diego.

Profesor Yi Cui z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii już wcześniej wynalazł papier, który po zanurzeniu w specjalnym atramencie z nanocząsteczkami może działać jak bateria. Teraz - jak twierdzi - ma pomysły na nowe zastosowania tej technologii.

Jego zdaniem w przyszłości wewnętrzne ściany domów mogą mogły być wyklejone tapetami magazynującymi elektryczność. Będzie także można wyprodukować ubrania działające jak kondensatory - wystarczy wszyć małe gniazdko i ładować swój telefon komórkowy czy odtwarzacz MP3 bezpośrednio z własnej koszulki. Yi Cui nadał tym materiałom nazwę „e-Tekstylia".

Według wynalazcy, niektóre nanotechnologie umożliwią skonstruowanie baterii dziesięć razy bardziej pojemnych od dzisiejszych.

Nowatorskie rozwiązania być może znajdą także zastosowanie w motoryzacji (pojemne akumulatory), elektronice (wydajne baterie w urządzeniach przenośnych) czy medycynie (implanty wymagające zasilania), a także w sporcie i militariach.

Yi Cui jest szanowanym naukowcem, wyniki swych prac publikował w takich prestiżowych pismach jak Nature, Nano Letters, czy Tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.

Czytaj także

Energia odnawialna? Czas na chomiki!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 12:31
Zaskakujący pomysł inżynierów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nano-bateryjka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 13:47
Naukowcy ze słynnego MIT odkryli nowy sposób wytwarzania energii. A to we współczesnej nauce niezwykle rzadkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanorzep - nowa nanocząsteczka

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 10:37
Może pomóc w walce z groźnymi chorobami serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastik jak metal

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 13:26
Naukowcy z MIT stworzyli tworzywo sztuczne, które przewodzi ciepło nie topiąc się.
rozwiń zwiń