Nauka

Amerykanie rozpoczną naukowy namysł nad Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 10:47
Na Uniwersytecie Columbia powstaje Katedra Studiów Polskich. Nareszcie.

Słynna amerykańska uczelnia, Uniwersytet Columbia, szuka wybitnego znawcy Polski. Ma on objąć kierownictwo nad nowopowstającą Katedrą Studiów Polskich. To wielka szansa dla naszego kraju. Starania o utworzenie Katedry trwały od kilku lat.

Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku to jeden z najważniejszych opiniotwórczych ośrodków naukowych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Należy do Ivy League - „Ligi Bluszczowej”, która łączy osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich. Został powołany decyzją króla Anglii Grzegorza II w roku 1754 jako King's College.

Z uczelnią związanych jest aż 88 (!) laureatów Nagrody Nobla. Uczy się tam ok. 23 tys. studentów, w tym ponad 2 tys. obcokrajowców. Uczelnia jest także jednym z najważniejszych ośrodków akademickich wschodniego wybrzeża i ma ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej w USA.

Teraz w elitarnym gronie wykładowców Uniwersytetu Columbia znajdzie się znawca Polski.  Jak informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, konkurs na stanowisko profesora kierującego Katedrą Studiów Polskich potrwa do końca stycznia.

Szansa dla Polski

Inne kraje od wielu lat promują się właśnie poprzez katedry uniwersyteckie. To po prostu inwestycja w przyszłość: Uniwersytet Columbia cieszy się wielkim prestiżem, przyciąga najzdolniejszych studentów i naukowców z całego świata, kształci czołowych amerykańskich specjalistów i polityków. Ci, którzy poznają Polskę na wykładach tak prestiżowej katedry, z pewnością pomogą potem promować interesy naszego kraju na świecie i zbudować markę Polski.

Otwarcie polskiej katedry na takiej uczelni to zatem niepowtarzalna szansa. Starania, by powstała, trwają już ponad 5 lat. Projekt koordynowany jest przez profesora Johna Micgiela z Uniwersytetu Columbia, przy współpracy Polskiego Konsulatu w Nowym Jorku. Inicjatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Fundacja Kościuszkowska. Od lat aktywnie zajmuje się ona szerzeniem wiedzy o Polsce w środowiskach naukowych w Stanach Zjednoczonych. Wsparcia udziela także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

„Uniwersytet Columbia poszukuje wybitnego uczonego reprezentującego dowolną dyscyplinę z zakresu nauk społecznych, łącznie z historią i antropologią, mającego liczące się osiągnięcia badawcze dotyczące tematyki polskiej oraz doświadczenie w pracy naukowej w Polsce" - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Katedra Studiów Polskich ma zainaugurować działalność w 2010 roku, zaraz po przeprowadzeniu międzynarodowego konkursu na stanowisko kierującego nią profesora.

Wyłonienie wykładowcy, który obejmie kierownictwo Katedry Polskiej, będzie kolejnym krokiem "do utworzenia ośrodka zajmującego się zagadnieniami polskimi na jednej z najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych uczelni na świecie" – informuje Fundacja.

Humanistyka i polityka

Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia będzie prowadziła badania i zajęcia dydaktyczne w zakresie nauk społecznych, politycznych i humanistycznych dotyczących Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie miała możliwość przyznawania stopni naukowych magistra i doktora.

Program nauczania będzie adresowany do studentów i doktorantów z całego świata. W ten sposób, być może, uda się wypełnić lukę w dotychczasowych amerykańskich badaniach nad Polską. Do tej pory na przykład niemożliwe było uzyskanie tytułu doktora w dziedzinie Polish Studies, a tym samym utrudniony był proces tworzenia kadry naukowców i ekspertów zajmujących się Polską.

(ew/pap/polskieradio.pl)

Czytaj także

"DGP": na uczelniach plagiatują masowo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 06:33
Nawet 40 procent studentów kopiuje cudze teksty, pisząc pracę magisterską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źle zarządzane polskie uczelnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 10:44
Prześcigają nas nie tylko kraje rozwinięte, ale i uczelnie z państw azjatyckich, a nawet z Południowej Afryki.
rozwiń zwiń