Nauka

Góra święta dłużej niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 11:53
Wykopaliska na Fudżi niedaleko Tokio ukazują długą historię czci, jaką otaczana jest ta góra.

Wykopaliska na wulkanie Fudżi niedaleko Tokio ukazują długą historię czci, jaką otaczana jest ta góra.

Fudżi jest jednym z symboli Japonii. Góra wznosi się niedaleko stolicy kraju, Tokio. Od wieków otacza ją cześć. Badania archeologiczne, które rozpoczęły się w 2009 roku i potrwają trzy lata, mają wskazać, kiedy dokładnie wulkan stał się ważnym elementem narodowej tożsamości Japończyków.

Kultowa wspinaczka świeckich na zbocza Fudżi jest poświadczona przez źródła historyczne już w okresie Edo (1603-1867). Okazuje się jednak, że religijni turyści mogli pojawiać się na charakterystycznej górze już wcześniej.

Badania rozpoczęły się w świątyni Fuji Omuro Sengen Jinja. Według legend historia sanktuarium rozpoczęła się już w 699 roku – co oznaczałoby, że to najstarsze miejsce kultu w tej okolicy. Z całą pewnością wiadomo, że przebudowano ją w okresie Keicho (1596-1615),  ale niewiele wiadomo na temat tego, jak wyglądała i czy była użytkowana przed tym okresem.

Wykopaliska z 2009 roku skupiły sie na otoczeniu ołtarza i zaplecza świątyni. Znaleziono tam monety kanei tsuho z okresu Edo oraz monety toraisen, które były w obiegu wcześniej - w średniowieczu.  Jak dotąd, nie napotkano jednak na pozostałości żadnych większych struktur. - Mogły tu znajdować się jakieś mniejsze kapliczki – mówi Kazuhiro Hosaka z Fuji Omuro Sengen Jinja. – Nie powinniśmy opierać się wyłącznie na wieku monet, ale jest bardzo prawdopodobne, że świątynia została wybudowana w średniowieczu lub wcześniej.

Najwcześniejszy dokument, który wspomina o sanktuarium w tym miejscu, pochodzi z 1475 roku. W 1500 roku kolejna wzmianka – w kronice Katsuyamaki – mówi, że na zboczach pojawili się świeccy pielgrzymi. – Trudno uwierzyć, że mnisi zabierali ze sobą pieniądze na wędrówkę. To raczej świeccy przynosili tutaj monety – podsumowuje Hidekazu Sakazume, archeolog z Uniwersytetu Rissho. – Monety świadczą, że świeccy przychodzili tutaj już w średniowieczu - dodaje.

W okresie Edo pielgrzymka świeckich na Fudżi była już ustalonym zwyczajem. Ludzie wyruszali na wyprawę pod duchowa opieka kapłana zwanego oshi.

(ew/Daily Yomiuri Online)

Czytaj także

Tabliczki z Nara

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2009 13:39
W Japonii odkryto dziesiątki tysięcy drewnianych tabliczek z VIII wieku.
rozwiń zwiń