Nauka

ONZ ostrzega - elektrośmieci są groźne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 09:35
Stara elektronika, która wypełnia wysypiska śmieci zagraża zdrowiu ludzi.

Olbrzymie ilości elektrośmieci składowane w krajach rozwijających się zagrażają zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu. Takiego zdania są eksperci ONZ, którzy opublikowali specjalny raport w tej sprawie.

Z dokumentu wynika, że stare komputery, lodówki, zabawki i inne urządzenia elektroniczne piętrzą się na wysypiskach w Indiach, Chinach i niektórych krajach afrykańskich. W Indiach liczba składowanych zepsutych komputerów może wzrosnąć pięciokrotnie do roku 2020. W skali globu ilość elektrośmieci rośnie o 40 milionów ton rocznie.

Szef Programu Środowiskowego ONZ Achim Steinter podkreślił, że odzyskiwanie z elektrośmieci cennych metali odbywa się często metodą chałupniczą. Jednak zawarte w urządzeniach pierwiastki takie jak ołów, rtęć, kobalt czy kadm są bardzo szkodliwe dla ludzi, którzy mają z nimi bezpośredni kontakt. Stwarzają też zagrożenie dla przyrody. ONZ wzywa w związku z tym do założenia nowoczesnych i bezpiecznych centrów recyklingu elektorśmieci, przede wszystkim w takich krajach jak Brazylia, Meksyk, Maroko czy Republika Południowej Afryki.

Czytaj także

Questorio - statystyka XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 07:15
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń