Ekolodzy sprzeciwiają się uprawie transgenicznych ziemniaków na terenie Unii Europejskiej. Dziś specjalne zezwolenie na uprawę odmiany Amflora wydała Komisja Europejska. Swe negatywne opinie wyrażają liczne organizacje, a nawet niektóre rządy krajów Europy.
Pierwsze od 12 lat zezwolenie na uprawę transgenicznych roślin w Europie krytykuje ugrupowanie Przyjaciele Ziemi. Organizacja ta uważa, że modyfikowane ziemniaki choć nie są przeznaczone do konsumpcji, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Członkowie partii Zielonych w Parlamencie Europejskim mówią, że są w szoku, bo decyzja Komisji jest - jak zaznaczają - sprzeczna z opinią 70 procent konsumentów. Sprzeciw wyraził też włoski minister rolnictwa Luca Zaia.
Ziemniaki Amflora, stworzone przez koncern BASF, mają być przeznaczone głównie do produkcji papieru i kleju oraz na paszę dla zwierząt. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że znajdują się w nich geny uodparniające rośliny na antybiotyki i nie ma żadnej gwarancji, że nie dojdzie do krzyżówek z jadalnymi odmianami ziemniaków.
Dziś Komisja Europejska zezwoliła jednocześnie na wprowadzenie na unijny rynek trzech produktów wytwarzanych z transegnicznej kukrydzy, choć będzie ona uprawiana poza Europą.
Wcześniej zezwolenie na komercyjną uprawę na terenie Unii uzyskała tylko odmiana kukurydzy MON 810 firmy Monstanto. Było to w roku 1998. Zmodyfikowana kukurydza jest uprawiana w pięciu krajach: Hiszpanii, Republice Czeskiej, Ruminii, Portugalii i Słowacji.