Nauka

Powrót Discovery

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:11
Wahadłowiec po dwu tygodniowej misji powrócił na Ziemię.

Wahadłowiec Discovery po dwóch tygodniach w kosmosie wylądował w bazie Kennedy'ego na Florydzie. Podczas misji załoga pracowała nad rozbudową ukończonej już niemal Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA opóźniła lądowanie o jeden dzień ze względu na złą pogodę. Poza tym 15-dniowa misja przebiegła pomyślnie. Załoga zostawiła na orbicie prawie osiem ton zapasów i sprzętu, w tym nowy zbiornik z amoniankiem, niezbędny do chłodzenia Stacji oraz urządzenia do obserwacji Ziemi a także do ćwiczeń fizycznych. Astronauci wymienili też wadliwy żyroskop. Przywieźli prawie dwie tony zużytego sprzętu i śmieci.

"To była świetna misja, głównie dzięki temu, że stali członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowali się na nasze przybycie. Wyszliśmy trzy razy w przestrzeń kosmiczną, zrobiliśmy co trzeba i nawet posprzątaliśmy po sobie" - mówił tuż przed odlotem ze Stacji szef załogi Discovery, Alan Pointdexter.

Prace nad rozbudową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiegają końca. Potrzebne są jeszcze tylko trzy loty wahadłowców; ostatni planowany jest na wrzesień. Potem stacja będzie działać jako gigantyczne laboratorium naukowe, przez najbliższe pięć do dziesięciu lat.

Czytaj także

Discovery dotarł do stacji kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 10:17
Dwa dni po starcie z Ziemi wahadłowiec Discovery dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Discovery wystartował mimo problemów z silnikiem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2010 12:43
Załoga promu kosmicznego wiezie ze sobą tak zwany wielozadaniowy moduł logistyczny "Leonardo", potocznie zwany ruchomą ciężarówką, w której znajduje się prawie osiem ton zapasów i sprzętu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Discovery do bazy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 09:48
Prom kosmiczny wiezie na ISS "ruchomą ciężarówkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbitalny spacer

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 16:15
Pierwszy spacer astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się sukcesem.
rozwiń zwiń