Nauka

"Dzień kobiet z cytologią" - bezpłatne badania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 15:46
Wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań cytologicznych pozwalających m.in. wcześnie wykryć raka szyjki macicy - uważają eksperci.
Audio
  • Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało akcję "Dzień kobiet z cytologią" (Joanna Stankiewicz/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: javi_indy / Shutterstock

W ramach "Dnia kobiet z cytologią" w Warszawie, między 5 a 9 marca, można będzie bezpłatnie wykonać badania w ośmiu szpitalach: Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, Szpitalu Klinicznym im. Anny Mazowieckiej, Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie Centrum Medycznym "Żelazna", Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny SPZOZ, Szpitalu Specjalistycznym "Inflancka" im. Krysi Niżyńskiej "Zakurzonej", Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim i Szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z tarczy i z kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie sprawdza się mikroskopowo, czy pobrany materiał nie zawiera nieprawidłowych komórek mogących wskazywać m.in. na rozwój raka szyjki macicy. Wynik pozytywny (obecność takich komórek) nie oznacza diagnozy raka, jest jednak bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia kolejnych badań.

- Cytologia to bardzo proste, nieskomplikowane, zupełnie bezbolesne badanie, które nie wymaga specjalnego zaangażowania czy przygotowania ze strony pacjentki, ani specjalnej aparatury. Wystarczy zgłosić się do gabinetu lekarza lub przeszkolonej położnej - podkreślił rektor WUM dr hab. Mirosław Wielgoś. Zaznaczył, że choć badanie jest proste, to wciąż nie jest popularne. Zgłaszalność na badania cytologiczne jest niewystarczająca.

Także wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala zauważyła, że kluczowa często jest chęć kobiet do tego, by poddać się badaniu. - Kobiety często zgłaszają się do lekarza zbyt późno, gdy nowotwór jest rozwinięty a szanse na uratowanie - coraz mniejsze - wskazała. - Kobiety dbają o swój wygląd zewnętrzny. Powinny myśleć też o tym, by wykonywać co roku badania - dodała.

Na badanie cytologiczne nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem miesiączki. Co najmniej cztery dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych. Od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej jeden dzień.

Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy to m.in. przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, duża liczba partnerów płciowych, duża liczba porodów i wieloletnie palenie papierosów.

Skuteczność leczenia raka szyjki macicy w Polsce jest niska. Polska wypada gorzej niż Rumunia, Litwa, Słowacja, Portugalia, a nawet Indie, Chiny, Kuba i Puerto Rico. Głównym tego powodem jest zbyt późne wykrywanie raka szyjki macicy. Kiedy zostanie zdiagnozowany w fazie przedinwazyjnej jest niemal w 100 proc. uleczalny, a w II stadium rozwoju - już tylko w 50 proc.

kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie rak NAUKA
Czytaj także

Walka z nowotworami. W Polsce najczęściej zabija rak płuc

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:02
Komisja Europejska uruchomiła internetową bazę wiedzy na temat walki z rakiem. Strona ma pomóc w dotarciu do rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat powstawania, leczenia i zapobiegania nowotworom.
rozwiń zwiń