Maria Kobuszewska-Faryna wiedzę zdobywała początkowo, pod okupacją, na tajnych kursach. Już jako studentka medycyny działała w oddziałach sanitarnych w czasie Powstania Warszawskiego. Wcześniej była krótko więźniem Pawiaka.
Profesor Kobuszewska-Faryna była organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Patomorfologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Zasłużony pedagog, wykształciła ogromną rzeszę lekarzy. Stworzyła Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Przez wiele lat organizowała kursy, szkolenia i egzaminy dla lekarzy z całej Polski.
Profesor z orderami
Profesor Maria Kobuszewska-Faryna jest autorką wielu publikacji, działała też w wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeniach, między innymi, Europejskim Towarzystwie Patologów i Europejskim Towarzystwie Nauczania.
Za swoją pracę otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi, godność "Medicus Nobilis" od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Krzyż Kawalerski, Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, medal Komisji Edukacji Narodowej.
O profesor Marii Kobuszewskiej-Farynie i jej rodzinie można poczytać we wspomnieniach "Humor w genach" autorstwa jej siostry Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich.
Maria Kobuszewska-Faryna była siostrą aktora Jana Kobuszewskiego.