Nauka

Gniazdo mówi o gospodarzu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 12:00
Sposób, w jaki niektóre ptaki drapieżne ozdabiają swoje gniazda, mówi sporo o ich witalności i jakości zajmowanego przez nie terytorium.

Gniazdo sygnalizuje także potencjalnym intruzom, komu wchodzą w drogę - wynika z badań, opisanych w "Science". 

Okazuje się, że w populacjach czarnych kań te osobniki, które zdobią gniazda największymi ilościami białego plastiku, mają również najwięcej młodych, utrzymują najlepsze terytoria i najskuteczniej zwalczają intruzów.

Czarne kanie to drapieżne ptaki spokrewnione m.in. z jastrzębiami. Z gniazdami tych ptaków, żyjących w Parku Narodowym Doniana w południowo zachodniej Hiszpanii, eksperymentowali hiszpańscy biolodzy z Consejo Superior de Investigaciones Cientificas w hiszpańskiej Sewilli.

Jak wynika z badań, już na dwadzieścia dni przed złożeniem jaj zarówno samiec, jak i samica kani zaczynają przeczesywać okolicę, wypatrując przedmiotów nadających się do ozdobienia gniazda. Mają wielką słabość zwłaszcza do strzępków białej folii, a jednocześnie wydaje się, że unikają innych materiałów i kolorów.

Biolodzy z Sewilli obserwowali 127 przybranych gniazd kani. Jak stwierdzili, najsilniejsze kanie (mające od siedmiu do dwunastu lat) znosiły do gniazda wielkie ilości białego plastiku. Dekoracje wykonane przez ich starszych oraz bardzo młodych sąsiadów były zaledwie symboliczne. Naukowcy zauważyli też, że ptaki, które naniosły do gniazd najwięcej białego plastiku, potrafiły najskuteczniej bronić swojego terytorium przed intruzami z ich własnego gatunku.

Przybieranie gniazda jest formą reklamy własnej waleczności i innych zalet – wnioskują naukowcy. Nie wydaje się jednak, by ptaki były zainteresowane udawaniem: kiedy do wybranych gniazd naukowcy dyskretnie dorzucali nieco białej folii, okazywało się, że większość ptaków szybko się jej pozbywała. Wygląda na to, że ptaki, które nie należą do elity, nie starają się stwarzać pozorów, jakoby nią były.

(ew/pap)

 

Zobacz więcej na temat: Hiszpania
Czytaj także

Stado zdecyduje za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 08:01
Stada zwierząt - pszczoły, ryby, mrówki czy ptaki, często poruszają się w zaskakująco zsynchronizowany sposób. Czy stanowią jeden żywy organizm?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurawia migracja

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 07:15
Klangor, charakterystyczny śpiew żurawi, to sygnał do jesiennego odlotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rubens nie znał się na ptakach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 09:50
Polski ornitolog nie ma litości dla geniuszy malarstwa: nie znali się na ptakach i zupełnie nie potrafili ich namalować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Im więcej jedzenia, tym mniej zalotów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:00
Ludzie budują karmniki, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Jednak wiosenne dokarmianie nie służy sikorom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń