Nauka

Karmienie piersią uwalnia od skutków raka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 15:00
Kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy, mają szansę uniknąć długotrwałych negatywnymi skutków tej terapii.

Karmienie piersią potomstwa może chronić kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy. Waśród dolegliwości, którym może ono zapobiegać jest otyłość czy osteoporoza.

Prowadząca badania Susan Ogg z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis (stan Tennessee) twierdzi, że kobiety, które jako dzieci były leczone z powodu nowotworu powinny być uświadamiane przez lekarzy na temat korzyści płynących z karmienia piersią. Jeśli tylko zachowały zdolność do produkowania pokarmu, powinny być zachęcane przez lekarzy właśnie do karmienia piersią.

Jak przypominają autorzy artykułu, dzięki postępom medycyny w krajach rozwiniętych udaje się obecnie uratować 80 proc. dzieci i młodzieży chorych na nowotwór. W ciągu swojego życia osoby te muszą jednak stawiać czoła wielu negatywnym skutkom samej choroby nowotworowej oraz terapii, której były poddane jako dzieci.

Zalicza się tu zaburzenia czynności różnych narządów, problemy z płodnością oraz podwyższone ryzyko wtórnego nowotworu. U kobiet, do najważniejszych późnych skutków choroby nowotworowej lub jej leczenia zalicza się spadek gęstości mineralnej kości i ryzyko osteoporozy, zaburzenia metaboliczne (tzw. zespół metaboliczny), jak otyłość, cukrzyca i problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz ryzyko zachorowania na kolejny nowotwór, zwłaszcza na raka piersi.

Wiadomo, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wszystkich tych problemów w ogólnej populacji kobiet. Naukowcy z Memphis sprawdzali, czy to samo dotyczy również pacjentek, które były leczone na raka jako dzieci. W tym celu przeanalizowali wyniki dotychczasowych badań na ten temat.

Okazało się, że karmienie piersią potomstwa obniża ryzyko wszystkich trzech negatywnych skutków choroby nowotworowej przebytej w dzieciństwie, tj. osteoporozy, zespołu metabolicznego i wtórnych nowotworów. Problem w tym, że jednym z jej późnych następstw może być również niemożność produkowania mleka przez kobietę. Jednak te panie, u których jest to możliwe powinny być szczególnie zachęcane do karmienia piersią i wspierane w jego nauce, uważają autorzy pracy.

Jak podsumowują naukowcy, karmienie piersią jest - obok zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej, unikania palenia tytoniu, ochrony przed nadmiarem promieni słonecznych oraz bezpiecznego seksu - czynnikiem, który może chronić kobiety przed późnymi skutkami leczenia choroby nowotworowej w dzieciństwie.

(ki)

Czytaj także

Karmiące publicznie piersią będą chronione

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 09:48
Na Tajwanie przygotowywana jest ustawa, która ma chronić kobiety karmiące piersią w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie chcieli jednej mamy karmiącej piersią, przyszło sto

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 14:02
Półgodzinne karmienie było formą protestu.
rozwiń zwiń