Nauka

Planetarium "Kopernika" ruszy w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:26
"Niebo Kopernika” - taką nazwę nadano planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a oprócz nieba zobaczymy w nim filmy i koncerty.

W środę rozpoczęto instalowanie specjalistycznego sprzętu. Już w czerwcu na 16-metrowym, sferycznym ekranie, widzowie zobaczą pokazy rozgwieżdżonego nieba i filmów popularnonaukowych.

- Planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. Z badań przeprowadzonych zarówno przed, jak i po otwarciu Centrum wynika, że 70-75 proc. pytanych, właśnie planetarium wskazuje jako główną akację placówki - powiedział na środowym spotkaniu z dziennikarzami Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik .


Sprostanie tak ogromnym oczekiwaniom będzie możliwe dzięki temu, że warszawskie planetarium - jako jedno z nielicznych w Europie - będzie tzw. planetarium hybrydowym.

- Będzie łączyło wszystkie funkcje klasycznego planetarium, ale także zapewni wiele innych dodatkowych możliwości - wyjaśniła dr Weronika Śliwa, kierownik Działu Planetarium CNK. Dodała, że dzięki wyjątkowemu optycznemu projektorowi gwiazdowemu, będzie można zobaczyć niebo takie, jakie jest naprawdę. Na 16-metrowej kopule projektor wyświetli około 20 milionów gwiazd. - Będzie można zobaczyć wszystkie gwiazdy, które widzimy leżąc pod gruszą, ale także te, obserwowane z Bieguna Południowego, Meksyku czy Australii - zapowiedziała dr Śliwa.

Oprócz pokazów nieba, największą atrakcją planetarium będą projekcje filmów popularnonaukowych. Wraz z ich bohaterami widzowie wyruszą na podbój kosmosu, z Karolem Darwinem popłyną na wyspy Galapagos, zobaczą dno oceanów i odwiedzą piramidy Majów - zapowiadzieli przedstawiciele CNK.

Dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu, widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. - Staniemy się niemal elementem obserwowanego pokazu - opisywał Robert Firmhofer. - Wraz z przemieszczaniem się obrazu, będziemy mieli wrażenie, że poruszamy się razem z nim - dodała dr Śliwa.

Na umieszczonej poniżej ekranu widowni, znajdzie się miejsce dla 140 osób. Z przodu będzie zaś proscenium, czyli wolny obszar, który posłuży np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu.

Centrum już planuje zarówno koncerty muzyki klasycznej, jak i popularnej. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można skorzystać czekając na wybraną projekcję. Powstanie również profesjonalne studio graficzne i produkcyjne, w którym twórcy "Kopernika" będą przygotowywać własne pokazy; być może będą one prezentowane także w innych planetariach.

Program planetarium będzie przygotowany tak, by odpowiednią dla siebie propozycję, znalazły wszystkie grupy wiekowe. - Zazwyczaj planetaria są tylko jednym z elementów centrów nauki. W "Koperniku” będzie ono jedną z najważniejszych atrakcji. Będzie miało osobny budynek, nazwę, logo i wejście - zaznaczył Firmhofer.

Wyposażenie oraz zakup i instalacja aparatury to koszt 10 milionów złotych. Zakup instalowanej w planetarium aparatury sfinansowano w ramach rządowego programu, prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

pg/pap

Czytaj także

Roboty grają Lema - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 18:00
W Centrum Nauki Kopernik można oglądać adaptację jednej ze słynnych "Bajek robotów" Stanisława Lema. To pierwsza na świecie sztuka, w której główne role grają roboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka jest dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 08:00
Prof. Łukasz Turski: Otwarcie w mijającym roku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to początek zmian w polskiej edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badaj i odkrywaj kosmos

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 10:15
Każdy amator może dokonać wielkiego odkrycia astronomicznego – podkreśla Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planetarium Kopernika wyświetli 20 milionów gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 15:00
W Centrum Nauki Kopernik trwają przygotowania do otwarcia planetarium. Rozpoczęło się własnie instalowanie sprzętu wewnątrz kopuły.
rozwiń zwiń