Nauka

Słońce zakłóci ziemskie sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 12:00
Zagrożenia dla życia ludzi nie ma, ale możliwe są niewielkie zakłócenia sieci elektrycznych czy telekomunikacyjnych. Takie są - zdaniem ekspertów - możliwe skutki wtorkowej eksplozji na Słońcu

Był to tak zwany rozbłysk klasy X - miał wielkość Jowisza i należał do najbardziej gwałtownych zjawisk zachodzących na Słońcu. Tuż po nim nastąpił tak zwany koronalny wyrzut masy - nasza macierzysta gwiazda wyrzuciła w przestrzeń kosmiczną duże ilości naładowanych cząstek.

Pędzą one z prędkością 900 kilometrów na sekundę i już zaczynają docierać do Ziemi. Naukowcy spodziewają się raczej niewielkiej burzy magnetycznej: - Przede wszystkim to będą piękne zorze polarne, widziane głównie na północy Ameryki czy w północnej Europie. Jeśli chodzi o burzę magnetyczną, to ja bym się raczej nie obawiał poważniejszych skutków - mówi szkocki astronom dr Martin Hendry.

O tym, że rozbłysk będzie raczej niegroźny, zapewnił IAR także astronom dr Paweł Preś z Uniwersytetu Wrocławskiego. O pewnym, choć niewielkim niebezpieczeństwie mówi NASA; chińskie media podały jednak, że już zakłócona została łączność radiowa na falach krótkich

21 lat temu podobny rozbłysk sparaliżował sieci energetyczne w Kanadzie, był on jednak siedem razy potężniejszy od obecnego. Sama siła wybuchu nie przesądza o konsekwencjach dla Ziemi; istotne jest także to, w którym kierunku zmierzają naładowane cząstki.

(iar)

Czytaj także

Uwaga na słoneczne tsunami!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 19:59
Powodzie i upały mogą być efektem niespotykanej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 2012 roku zobaczymy dwa słońca

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 13:00
To całkiem możliwe. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą naszego nieba, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa amerykańskie satelity rozpoczynają obserwację Słońca

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 10:49
Zdjęcia zrobione przez satelity mają dostarczyć nowych informacji o Słońcu.
rozwiń zwiń