Nauka

Mozart pomoże roślinom

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 06:00
Królewska Orkiestra Filharmoniczna nagrała płytę z muzyką dla ogrodników, a ściślej - dla ich roślin.

Badania naukowe od dawna wydają się wskazywać, że muzyka - zwłaszcza klasyczna - wpływa pozytywnie na wzrost i stan roślin.

45-minutowa płyta zawiera fragmenty utworów Mozarta, które Królewscy Filharmonicy wykonali w sali koncertowej Cadogan Hall w Londynie przed ukwieconą publicznością, złożoną ze stu różnych gatunków roślin. Dziennik "The Daily Telegraph" cytuje dyrygenta Benjamina Pope, który powiedział, że było to nieco deprymujące: grać bez aplauzu i przed audytorium słuchającym przeważnie ze spuszczoną głową. - Ale miejmy nadzieję, że muzyka klasycza przypadnie roślinom do gustu, a jej efektem będzie gwałtowny wzrost na wiosnę - oświadczył dyrygent.

Według naukowców, muzyka służy nie tylko brytyjskiej florze, ale i zwierzętom. Już 10 lat temu naukowcy z uniwersytetu w Leicester [LESTER] zaobserwowali, że krowy dają o pół litra mleka więcej słuchając w oborze "Symfonii pastoralnej" Beethovena. Dużym krowim hitem był też "Most nad wzburzoną wodą" Simona i Garfunkela. Natomiast serwujące krowom muzykę farmy na Hawajach i w Hiszpanii zgodnie twierdzą, że na jakość mleka nie ma jak Mozart. 

(iar)

Czytaj także

Starożytne pigułki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 07:00
Naukowcy analizują skład pigułek z I wieku p.n.e. Czy to nowy rozdział w światowej farmacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze kwiaty zakwitły na Półwyspie Iberyjskim

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 10:00
Półwysep Iberyjski był na przestrzeni milionów lat miejscem o najbogatszej roślinności w Europie - do takiego wniosku doszli hiszpańscy paleontolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pyłki jak naboje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 12:00
Z pozoru mało ruchliwe rośliny potrafią być szybsze niż karabin maszynowy, kiedy dochodzi do rozmnażania. Wyrzucają istne fajerwerki pyłków lub nasion - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń