Nauka

Nietoperze też plotkują

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 09:00
Nietoperze nie przestają nas zadziwiać. Nie dość, że jako jedyne ze ssaków latają, to mają jeszcze mnóstwo niezwykłych cech, m.in. echolokację.
Audio

Dr Anna Sztencel-Jabłonka nie przypomina sobie dziś, dlaczego zainteresowało się światem zwierząt. W liceum myślała, że zostanie matematykiem, ale gdy zaczęła czytać książki na temat biologii, zaczęła się bardziej interesować fauną. Dziś bada nietoperze.

- Nie dość, że jako jedyne ze ssaków latają, to mają jeszcze mnóstwo niezwykłych cech, m.in. echolokują, czyli wysyłają ultradźwięki i potrafią dzięki nim dostrzegać w nocy przeszkody i odnajdywać pokarm. Jest to dla nich połączenie wzroku i słuchu – tłumaczyła gość radiowej Jedynki. W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" Sztencel-Jabłonka zaznaczyła, że nietoperze dzięki tej zdolności prowadzą też rozmowy między sobą. Do końca nie wiemy jednak, o czym toczą się dyskusje, ale zapewne dotyczą pokarmu i seksu.

Na świecie jest ponad tysiąc rodzajów nietoperzy. Zwierzęta te na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio między sobą, ale po dokładnym przyjrzeniu się im widać drobne różnice, np. w użyłkowaniu skrzydeł, niektóre posiadają zaś niewielką bruzdę na nosie lub dodatkowy pierścień w uchu.

- Uszy u nietoperzy są fascynujące, mają przeróżne kształty, często są niezwykle duże, wielkości długości ciała. Zróżnicowanie wielkościowe w tym gatunku jest bardzo duże. Nietoperze ważą od 1,7 grama do ponad 1,5 kg, a ich rozpiętość skrzydeł waha się od 10 cm do 1,5 m – podkreśliła dr Anna Sztencel-Jabłonka.

Ilość tych ssaków w Polsce zmienia się z roku na rok. Im dokładniej polscy naukowcy je badają, tym więcej tych gatunków przybywa, obecnie jest ich 25. Nie wszystkie jednak stale bytują w Polsce, część z nich tylko przez jej teren przelatuje.  

W dalszej części audycji dr Michał Dąbrowski i dr Michał Żmichorski opowiadali o swoich fascynacjach światem zwierząt.

Przygotował Krzysztof Michalski.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Też plotkują o jedzeniu i seksie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA toczeń boks
Czytaj także

Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość ogłupia świnki morskie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 15:56
Biolodzy badający zachowania zwierząt odkryli, że świeżo zakochane świnki morskie mają problemy z nauką i zapamiętywaniem.
rozwiń zwiń