Nauka

Pierwsze gwiazdy powstały 200 mln lat po Wielkim Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 14:00
Udało się je zaobserwować w jednej z galaktyk. Dokonali tego naukowcy z Uniwersytetu Arizony.
M 31 to bliźniaczka naszej Galaktyki
M 31 to bliźniaczka naszej GalaktykiFoto: fot. M. Sulczyński, lic. GNU, źr. Wikipedia

Najstarsze galaktyki we wszechświecie, które powstały kilkaset lat po Wielkim Wybuchu, są jeszcze poza bozpośrednim zasięgiem naszych instrumentów astronomicznych. Czasami jednak sama natura pomaga astronomom w odkrywaniu tajemnic wszechświata. Chodzi o zjawisko soczewkowania grawitacyjnego: grawitacja obiektu, który jest położony pomiędzy nami a odległym obiektem, wzmacnia jego światło, przez co możemy go dojrzeć.Tak stało się z obrazem dalekiej i młodej galaktyki, który został wzmocniony przez bliższą nam gromadę galaktyk.

Pomiędzy nami a tą odległą galaktyką znajduje się gromada galaktyk Abell 383. Jej masa spowodowała ugięcie promieni świetlnych wysyłanych przez młodą i obecnie bardzo odległą galaktykę, dzięki czemu jej jasność na naszym niebie jest 11 razy większa niż gdyby nie wystąpił efekt soczewkowania. To wzmocnienie spowodowało, że odległy obiekt wszedł w zasięg najpotężniejszych teleskopów na Ziemi i na orbicie takich jak 10-metrowe teleskopy Keck'a, kosmiczne teleskopy Hubble'a czy Spitzera.

Obserwacje wykonane tymi teleskopami pozwoliły stwierdzić dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze, w młodej galaktyce widać już pierwsze gwiazdy. Po drugie, jej wiek wskazuje na to, że powstała tylko 200 milionów lat po Wielkim Wybuchu, co oznacza, że w tak krótkim czasie od początku naszego Wszechświata pierwsze gwiazdy we wszechświecie już świeciły.

Dotychczas wydawało nam się, że pierwsze gwiazdy powstały około 250-300 milionów lat po Wielkim Wybuchu, a zatem nieco później. Obserwacje grupy galaktyk Abell 383 przesuwają ten limit jeszcze wyraźnie w dół.

Naukowcy mają nadzieję, że następca HST czyli James Webb Space Telescope (JWST) będzie na tyle potężny, że pozwoli on wykrywać więcej tak młodych galaktyk, w dodatku bez pomocy soczewkowania grawitacyjnego.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia
Czytaj także

Astronomowie dostrzegli najstarsze galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 11:55
Amerykańscy astronomowie dostrzegli 22 z najstarszych galaktyk Wszechświata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka przyszłość czeka Wszechświat?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 14:03
Będzie się rozszerzał w nieskończoność - twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu zaginionej antymaterii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 13:50
Polscy naukowcy próbują wyjaśnić, dlaczego przy Wielkim Wybuchu powstała dysproporcja między materią, a antymaterią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Wybuch w Wielkim Zderzaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 14:13
Europejscy naukowcy przeprowadzają kolejne eksperymenty, które mają wyjaśnić powstanie wszechświata.
rozwiń zwiń