Nauka

Czadowe bakterie z Kamczatki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 11:00
Żyjące w gorących syberyjskich źródłach bakterie do procesów życiowych wykorzystują czad - tlenek węgla.
Bakterie pod mikroskopem
Bakterie pod mikroskopemFoto: Glow Images/East News

Geochemik Albert Colman z University of Chicago badał gorące źródła w wulkanicznym kraterze Uzon na Kamczatce. Żyją w nich rozmaite ciepłolubne mikroorganizmy – nie tylko takie, które, rozkładając metan i dwutlenek węgla, wydzielają tlenek węgla. Okazuje się, że niektóre robią wręcz odwrotnie - wykorzystują tlenek węgla jako źródło zarówno energii, jak i węgla, z którego tworzą swoje tkanki. Ubocznym produktem takiego metabolizmu jest wodór, nadający się na alternatywne paliwo.

Zdaniem naukowców podobne bakterie mogłyby pomóc w pozbywaniu się odpadów przemysłowych, na przykład gazów zawierających tlenek węgla.

Zdaniem Colmana nietypowe szczepy bakterii, których metabolizm opiera się nie tylko na tlenie, mogły odgrywać ważną rolę w tworzeniu się wczesnej ziemskiej atmosfery. Początkowo ziemskie powietrze nie zawierało tlenu, ale dużo w nim było dwutlenku węgla oraz - najprawdopodobniej - metanu. Jednak około 2,3-2,5 miliarda lat temu poziom tlenu w atmosferze znacząco wzrósł. Być może dzięki bakteriom podobnym do tych z Kamczatki.

Sponsorowane przez National Science Foundation oraz National Aeronautics and Space Administration's Astrobiology Institute badania Colmana mogą dać nam wyobrażenie o pozaziemskich organizmach. Być może podobne bakterie istnieją poza Ziemią - pod powierzchnią Marsa, Jowisza, Europy (księżyc Jowisza), a nawet planet obiegających inne gwiazdy. 

 (ew/pap)

Czytaj także

NASA zadowolona z bakterii i z ISS

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:41
Amerykańska agencja kosmiczna podsumowuje miniony rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje Jezioro Wostok?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:12
Arktyczne jezioro ma być siedliskiem kosmicznych bakterii, które sprawią, że rosyjska nauka wyprzedzi NASA i zrozumie życie na księżycach Jowisza. Wciąż nie wiadomo, czy Jezioro Wostok to skarb ludzkości czy arcydzieło rosyjskiej propagandy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowiec z NASA odnalazł skamieliny obcych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 16:00
Choć skamieliny są maleńkie, mogą być prawdziwą sensacją. Znalezisko potwierdzi 100 teraz niezależnych ekspertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykryto niebywale odporną superbakterię w indyjskiej wodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:31
Superbakteria o nazwie "New Delhi metallo-beta-lactamase", odporna na wszystkie dostępne obecnie na rynku antybiotyki odnaleziona została w próbkach wody pobranej z wodociągów w Delhi.
rozwiń zwiń