Z danych Centrum Doradczego do spraw Pyłów Wulkanicznych w Londynie wynika, że pyły na dużej wysokości, które mogą utrudniać lot samolotów pojawią się jedynie w rejonie Morza Północnego, Grenlandii i północnych części Federacji Rosyjskiej.
Synoptyk z IMGW Małgorzata Tomczuk podkreśla, że z brytyjskie prognozy wskazują, że w nocy pyły na niskim pułapie, to znaczy do sześciu kilometrów nad ziemią, przesuną się na wschód. Strefa tych pyłów będzie obejmowała częściowo Północny Atlantyk, Wyspy Brytyjskie, południową część Skandynawii, Morze Północne, północ Niemiec, Danię. Dotrą też nad Bałtyk Południowy, Środkowy i Południowo - Wschodni.
Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ruch lotniczy nad Polską odbywa się normalnie i bezpiecznie. Agencja oświadczyła, że mimo wybuchu wulkanu na Islandii, w dającym się przewidzieć czasie nie oczekuje pogorszenia sytuacji.
Szwecja bezpieczna
Także duńskie prognozy nie przewidują specjalnego zagrożenia dla strefy powietrznej tego kraju. Na Islandii główny port lotniczy Keflavik jest już czynny. Fiński urząd Trafi nadzorujący ruch lotniczy zakomunikował, że nie istnieje - jak na razie - konieczność zamykania przestrzeni powietrznej lub poszczególnych lotnisk.
Ruch nad Norwegią odbywa się niemal normalnie. We wtorek dwa odloty z Oslo maszyn linii Norwegian do Krakowa i Gdańska nastąpiły jednak z niemal półgodzinnym opóźnieniem. Oficjalne komunikaty ostrzegają jednak przed możliwością zmiany sytuacji w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Czyste niebo
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że ruch lotniczy nad Polską odbywa się normalnie i bezpiecznie. Agencja oświadczyła, że mimo wybuchu wulkanu na Islandii, w dającym się przewidzieć czasie nie oczekuje pogorszenia sytuacji.
W poniedziałek, z powodu unoszącej się w powietrzu chmury pyłu wulkanicznego, anulowano loty między Norwegią a archipelagiem Spitsbergen. Zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.
Z kolei duńska kontrola lotów Naviair zamknęła niewielką część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nieustannie monitoruje i analizuje sytuację.
IAR, sm, wit